Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česko se pokouší zbavit své papírny ve Slovinsku, prodělává miliony

  • 16
Ministerstvo financí hledá kupce pro svůj podíl ve ztrátových slovinských papírnách Vipap Videm Krško. Majoritu 96,5 procenta nabízí stát ve výběrovém řízení po pěti letech od doby, kdy o prodeji začal poprvé uvažovat.

Papírny jsou první vlaštovkou ve snaze ministra financí Andreje Babiše zbavovat se nepotřebných podniků, které zatěžují státní kasu. Stát prodává celý svůj podíl 96,5 procenta, zbylých 3,5 procenta vlastní papírny. Tendr zajišťuje společnost Ernst & Young.

„Předpokládáme, že indikativní nabídky budou doručeny do 1. června 2015,“ uvedlo ministerstvo financí.

„Papírna potřebuje vlastníka, který zainvestuje do změny výrobního programu, při pokračování výroby novinového papíru je firma v delším časovém horizontu odsouzena k zániku,“ řekl dříve MF DNES Petr Blažek, ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky Ministerstva financí, který má prodej na starosti.

Podle něj nedává smysl vlastnit papírnu ve Slovinsku a investovat do ní, stát se jí měl zbavit již před mnoha lety, kdy byly na trhu slušné podmínky. „Proto je zahájení prodeje jedině správné, lepší časy hned tak nenastanou,“ dodává.

Papírna Vipap skončila v zisku naposledy v roce 2009 (s výjimkou černé nuly v roce 2012), loni podle předběžných odhadů tratila tři miliony eur (82,1 milionu Kč) při obratu 91 milionů eur (2,5 miliardy Kč).

Češi se ve Vipapu začali angažovat v roco 1996. Tehdy papírnu koupila ostravská společnost ICEC. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před pěti lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu, od které správu podniku převzalo ministerstvo financí.

Stát loni musel papírně pomoci půjčkou, protože na trhu nemohla sehnat provozní financování. Aby neporušil pravidla EU a nedopustil se nedovolené podpory, putovala půjčka šest milionů korun přes jiné státní firmy – Prisko a Imob.

Kde stát hledá kupce?

Podíl 34 % v Koradu
Podíl ve výrobci radiátorů přešel na stát z konsolidační agentury (kam úvěry za firmou v roce 1999 převedla Česká spořitelna). Zbylý podíl ve firmě drží vedle skupiny fyzických osob i Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Část hotelu Thermal
Na prodej je horní část hotelu zahrnující 50 metrový termální bazén a přilehlé budovy s restaurací a barem.

Podíl 19 % v ČSA
Jde o podíl státního Českého Aeroholdingu, který mimo jiné vlastní Letiště Praha. Zatím jde jen o úvahu, návrh už ale přednesl šéf Aeroholdingu Václav Řehoř, pod který ČSA spadají (více čtěte zde).

Nemovitosti
Vláda schválila prodej budovy na pražském náměstí Republiky v hodnotě 750 milionů korun, ministerstvo financí chce na Úřad pro zastupování státu převést i domy jiných resortů a pak se nemovitostí zbavit (více o prodeji domu v centru Prahy zde).

Firma patří k významným zaměstnavatelům v posávském regionu, přímo dává práci 372 lidem a dalších zhruba 130 zaměstnanců patří k dceřiným firmám.

„Nákup papírny může být pro řadu subjektů zajímavá příležitost. Je to jediná továrna na novinový papír od Itálie po Bulharsko. Jsem, co se týče nalezení budoucího vlastníka, optimistický,“ komentoval Blažek. Vipap dodává novinový papír pro deníky do Itálie, Německa i Rakouska a Maďarska.

V jihovýchodní Evropě spotřeba papíru neklesá tak dramaticky jako v západní Evropě. Nicméně firmu tíží dluhy, což může její cenu výrazně snížit. 

V papírenském sektoru několik let k velkým akvizicím nedochází. Evropskému trhu dominují zejména skandinávské konglomeráty, jako jsou finský UPM či švédská skupina SCA. Ty však podle hlasů z trhu zájem o slovinskou papírnu nehlásí. Vipap patří mezi poslední dva samostatné výrobce v Evropě. Je však docela malý, vyrobí 200 tisíc tun papíru za rok, zatímco třeba UPM vyrobí přes 10 milionů tun.

,