Více než polovinu z částky, kterou má Česko podle rozhodčího nálezu zaplatit, tvoří úroky z prodlení. Suma představuje náhradu škody ke konci července 2007. Od 1. srpna loňského roku pak vzrůstá o další úrok z prodlení ve výši téměř 1,3 milionu denně.
Ministerstvo zdravotnictví předloží výsledek arbitráže vládě. Ta by měla do 10. září rozhodnout, jak bude stát postupovat. Šéf resortu Tomáš Julínek chce vládě navrhnout, aby využila všech možností k přezkumu rozhodnutí. Podle něj předložené důkazy neopravňují k vyplacení jakékoli náhrady škody.
"Budeme se snažit udělat všechno pro to, aby to čeští daňoví poplatníci nemuseli platit," řekl Julínek.
. Vyjádření Diag Human čtěte zde |
Obě strany se teď mohou do třiceti dnů proti rozsudku odvolat. Právě odvolání je jednou z variant, kterou vláda zřejmě využije.
Odvolání zvažuje i firma
Diag Human nyní jako projev dobré vůle zastaví na třicet dnů úročení dlužné částky. Pokud se však vláda rozhodne ho odmítnout a prodlužovat trvání sporu, je připravena se sama odvolat. "Původně jsme žalovali vyšší částku," řekl iDNES.cz právník společnosti Jan Kalvoda.
Firma by podle něj mohla prokázat další způsobenou škodu. Vyšší, než byla přiznána. Po celou dobu by pak znovu narůstaly úroky z prodlení.
Kauzu odstartoval v roce 1992 dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara adresovaný dánské společnosti NovoNordisk, po němž dánská firma přerušila s Diag Human spolupráci.
. nejznámější prohrané Arbitráže10 miliard korun - Arbitráž se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd televize Nova 3,6 miliardy korun - Japonská společnost Nomura 700 milionů korun - Nizozemská cukrovarnická společnost Eastern Sugar |
To naštvalo majitele firmy, vlivného podnikatele Josefa Šťávu. Bojar o Šťávovi a jeho firmě říkal, že jsou nedůvěryhodní, protože mají kriminální minulost. Šťávovi, který chtěl v Česku obchodovat s krevní plazmou, také Bojar odmítl dát příslušné licence na obchod s krví.
Šťáva pak uváděl, že mu tím Bojar znemožnil podnikat a že od něj jeho zahraniční partneři dali ruce pryč. V první vlně žádostí vyčíslil škody na stamiliony a vláda mu vyplatila 326 milionů korun.
Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková čelí v souvislosti s kauzou žalobě, která ji viní z uzavření údajně nevýhodné smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem. Ten zastupoval stát ve sporu s Diag Human. - čtěte Odvolací soud potřetí vrátil kauzu exministryně zdravotnictví Součkové