Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: KrajemUhlí.cz

Česko už zřejmě nedosáhne na miliardy z privatizace Mostecké uhelné

  • 374
Na miliardy korun, které švýcarská prokuratura zadržuje v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti, si český stát zřejmě nesáhne. Propásl lhůty k trestnímu řízení.

Připustila to vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. "Jsme v situaci, kdy je trochu pozdě. Už se dokonce zřejmě nemůžeme přihlásit do trestního řízení, protože už byl zahájen soud," uvedla v Otázkách Václava Moravce na ČT.

To, že Češi už nemohou vstoupit do trestního řízení, posléze v debatě potvrdil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Stát nyní zkoumá možnost dodatečného postupu. "Můžeme se přihlásit pouze do civilního řízení, což už je komplikovanější proces," dodala Peake.

"Ta šance v civilním řízení je trochu nižší, ale údajně se s tím ještě dá něco dělat," řekla iDNES.cz mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Pokud Česko miliardy nezíská, bude to znamenat, že peníze mohou propadnout Švýcarům. A vyloučena není ani možnost, že miliardy nakonec získá nový majitel společnosti Mostecké uhelné doly, dravý finančník Pavel Tykač.

MF DNES už v říjnu upozornila na to, že švýcarská prokuratura zadržuje v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti celkem 600 milionů franků, tedy asi 12,2 miliardy korun. Našla je na zhruba stovce účtů souvisejících s podezřelými machinacemi kolem českých dolů. Švýcaři se tehdy podivovali, proč se Česko o peníze nehlásí (více o kauze čtěte tady).

Ten, kdo by se měl o peníze přihlásit, je Ministerstvo financí. To ale již dříve tvrdilo, že ohledně Mostecké uhelné žádnou škodu neeviduje.

Kdo je kdo ve třináct let staré kauze divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Ve Švýcarsku je v souvislosti s privatizací mosteckých dolů obžalováno sedm lidí. Podle informací MF DNES jimi jsou Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Jacques de Groote.

Švýcaři je viní z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací. Peníze měly pocházet z ovládnutí mosteckých dolů na konci 90. let. Později se měly přelít přes stovky účtů ve Švýcarsku a daňových rájích. Kromě toho před jedenácti lety zřejmě přistály na účtech miliony korun několika lidem blízkým ČSSD.

Do případu měl být zapleten i zbrojař Pavel Musela, přítel expremiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Kvůli jeho dodnes nevyjasněnému pádu z posedu vtrhl ve čtvrtek do kunovické společnosti Aircraft Industries Muselův bratr Karel a zastřelil její dva manažery. Alespoň s tím kalkuluje jedna z vyšetřovacích verzí (tragický příběh bratří Muselů čtěte zde).

,