Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Česko loni nevyčerpalo z Bruselu 9 miliard. Úspěch, soudí ministryně

  • 365
Česká republika za loňský rok nedočerpá 9 miliard korun z evropských fondů. Podle ministerstva pro místní rozvoj ještě na začátku roku hrozilo, že v Bruselu zůstane nevyužitých více než 20 miliard. Hrozící ztrátu se tak podařilo snížit o více než polovinu.

Ještě na jaře stát počítal, že letos zůstane v Bruselu nevyužitých minimálně 23 miliard korun. Ministerstvo pro místní rozvoj však pracovalo i s pesimistickou variantou, podle níž mělo Česko přijít až o 30 miliard korun.

„Vzhledem k problémům, se kterými jsme se potýkali, jako bylo například navýšení alokace v důsledku devizové intervence České národní banky nebo nedostatek času na rozdělení prostředků mezi smysluplné projekty, to lze považovat za opravdu mimořádný úspěch pro Českou republiku,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle resortu se čerpání zrychlilo především v posledních měsících roku.

Přesná částka, kterou se Česku nepodaří za rok 2014 vyčerpat, bude definitivně známa až v polovině letošního roku po finálních jednáních s Evropskou komisí.

Česko nabralo v čerpání dotací kvůli administrativním problémům v minulosti i dočasnému pozastavení některých programů způsobeným korupčními skandály tuzemských úředníků zpoždění. Panovaly tak obavy, že nemalá část ze zhruba 689 miliard korun pro programové období 2007 až 2013 se nepodaří vyčerpat. Prostředky je možné čerpat ještě dva roky po skončení programového období.

Hrozí, že se peníze utratí za zbytečnosti

Zároveň však Nejvyšší kontrolní úřad varoval před příliš zbrklým utrácením za každou cenu. Hrozilo, že peníze se vyplýtvají na zbytečnosti nebo je žadatelé získají neoprávněně a Evropská komise je pak odmítne proplatit.

Podle náměstkyně ministryně Olgy Letáčková, která řídí Národní orgán pro koordinaci, si byl resort tohoto rizika vědom. Zda se prohýření peněz podařilo zabránit, se však projeví až s odstupem. „Od počátku ovšem upozorňujeme, že zvýšení rychlosti čerpání nesmí mít vliv na kvalitu kontrol a souvisejících činností. Je zde zvýšené riziko nárůstu chybovosti a navazujících finančních oprav, kdy by se prostředky musely vracet. Ty se ale projeví až s ročním odstupem,“ uvedla Letáčková.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Předloni nedočerpalo 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. Další miliardy korun jsou v ohrožení v příštím roce, kdy je poslední možnost čerpat peníze z končícího programového období 2007 až 2013.

,