Karla Šlechtová po schůzce s Milošem Zemanem 3.10. 2014

Karla Šlechtová po schůzce s Milošem Zemanem 3.10. 2014 | foto: Petr Topič, MAFRA

Česko zaplatí stovky milionů ze svého, aby nepřišlo o stamiliardy z EU

  • 174
Vláda hasí ostrý spor, který vypukl mezi ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou a náměstkem ministra financí Lukášem Wagenknechtem, oběma za hnutí ANO. Dohodla se, že monitorovací systém evropských fondů bude financován ze státního rozpočtu, nikoli z peněz Evropské unie.

Česko tedy zaplatí ze státního rozpočtu stovky milionů korun, i když mělo mít původně možnost platit monitorovací systém z evropských peněz. Tento krok totiž zabrání nebezpečí ztráty stovek miliard korun na dotacích z Evropské unie.

„Budeme postupovat tak, abychom neohrozili čerpání evropských fondů,“ řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Už v tuto chvíli je podle ministryně Šlechtové jasné, že bude Česká republika muset ze svého zaplatit 252 milionů korun z nákladů na monitorovací systém příjmu evropských dotací, ale tato částka se podle ní ještě změní. Maximálně to podle ní může stát vyjít na 590 milionů korun, ale to neočekává.

„Ten systém vyšel na 590 milionů korun, ale já bych nepředjímala, že nám hrozí stoprocentní korekce,“ řekla novinářům Šlechtová.

Před pár dny ministryně pro místní rozvoj překvapila, když na tiskové konferenci ostře vystoupila proti zprávě z auditu monitorovacího systému evropských fondů, která použití systému pozastavila.

Ministryně trvá na kritice kontrolorů z ministerstva financí

Audit týmu ministerstva financí označila za neprofesionální a opřený o spekulace. Vlastně se tak ostře opřela do Lukáše Wagenknechta, prvního náměstka ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Šlechtová je přitom ve vládě také za ANO.

Když se Babiš minulý týden vrátil z pracovní cesty v USA, ještě v noci čtyři hodiny se Šlechtovou problém s čerpáním evropských dotací řešil. Nakonec ministryně navrhla to, aby Česká republika radši monitorovací systém zaplatila ze svého, aby se zemi cesta k unijním dotacím na dlouho nezavřela.

„Nedostali jsme žádný prostor. My jsme šli na auditní orgán vypořádat naše připomínky a auditní orgán nám dal zamašličkovanou verzi auditní zprávy. Trvá, že my se domníváme, že by ta auditní zpráva neprošla mezinárodními standardy, jak se píší auditní zprávy,“ zopakovala Šlechtová i v pondělí po jednání vlády své výhrady k práci kontrolorů z ministerstva financí.