Elektřina, vedení, dráty, stožár

Elektřina, vedení, dráty, stožár | foto: Profimedia.cz

Česko získalo úlevy v klimatickém balíčku, energie asi podraží méně

  • 87
Šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky se na summitu v Bruselu dohodli, jak do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů. Česko získá úlevy na výrobu elektřiny z uhlí. Proud se tak zdraží méně, než se čekalo. Návrh ještě musí schválit Evropský parlament.

"Atmosféra této evropské rady byla skvělá a Nicolas Sarkozy a jeho tým odvedli skvělou práci.  Pod dohodu se mohou podepsat všechny státy a vyšli jsme z ní velmi dobře, naplnili jsme mandát, se kterým jsme sem přijeli," pochvaloval si český premiér Mirek Topolánek, který se jednání účastnil.

Podle Topolánka přinese dohoda Česku miliardové úspory. Zohledňuje totiž podmínky české energetiky, která je ze šedesáti procent závislá na uhlí.

"Je to opravdu historický moment. Nenajdete jiný kontinent, který by si stanovil takto závazná pravidla. Bylo to nakonec jednodušší, než lidé říkali," citovala ČTK francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Francouzi se snažili prosadit dohodu o klimatu za každou cenu. Váhajícím státům za jeho podporu nabídli velké úlevy.

Ty při obchodování s povolenkami získali Češi, Poláci a další nové členské státy, které vyrábějí velkou část své energie z uhlí. Jejich elektrárny nebudou muset na rozdíl od těch v ostatních státech všechny svoje povolenky kupovat v aukcích, ale většinu z nich budou stejně jako nyní dostávat zdarma.

Češi jsou spokojeni

Češi mohou být s výsledkem spokojeni. Při vyjednávání šlo tuzemským zástupcům hlavně o to, aby změnami co nejméně utrpěl polostátní ČEZ, který je nejziskovější českou firmou. To se nakonec povedlo.

Na úlevy budou mít nárok jen státy, které produkují více než 30 procent energie z pevných paliv (především uhlí) a jejichž HDP na hlavu v tržních cenách nepřesahuje 50 procent unijního průměru. Do této skupiny spadá i Česká republika.

ČEZ si tak nebude muset koupit všechny emisní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého, což by nemělo vést k tak výraznému zdražení elektřiny. Podle dohody evropských lídrů v roce 2013 dostane 70 procent povolenek zdarma. Všechny si bude muset kupovat až v roce 2020.

Výhody získají i ostatní

Podle původního záměru Evropské komise si měl ČEZ všechny povolenky kupovat hned od začátku. Firma by v takovém případě zdražila zhruba o třetinu, nyní by to ale mělo být méně.

Povolenky zdarma dostanou také státy, které od roku 1990 do roku 2005 snížily emise skleníkových plynů o více než 20 procent.

Této podmínce vyhovuje devět členských států včetně Česka. Mezi ně se rozdělí celkem dvě procenta povolenek ze všech povolenek v EU, přičemž ČR z tohoto podílu získá čtyři procenta.

Nárok na podobnou pomoc budou mít zároveň chudší země EU. Do této skupiny spadá 19 členských států včetně Česka. Ty si mezi sebe rozdělí zdarma 10 procent všech povolenek v EU.

Reforma současného systému obchodování s emisními povolenkami je součástí takzvaného klimaticko-energetického balíčku. Povolenky mají motivovat státy ke snižování emisí.

Čistší vzduch chtějí i USA

Unie si dala závazek, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o pětinu oproti roku 1990.

Klimatická krize bude také jednou z priorit nové americké vlády v čele s prezidentem Barackem Obamou. Na dnešním summitu to řekl bývalý viceprezident Spojených států Al Gore.

"Spojené státy podle mého názoru přijmou závazek snížení emisí skleníkových plynů na federální úrovni a tím se automaticky zvýší závazek EU snížit emise do roku 2020 o 30 procent," komentoval aktuální situaci ministr životního prostředí Martin Bursík.

,