Českou ekonomiku dusí špatné úvěry

V české ekonomice se za posledních deset let nashromáždilo tolik špatných půjček bank a nejrůznějších daňových nedoplatků, že jejich celková suma přesáhla částku 480 miliard korun. To představuje zhruba třicet procent celé roční produkce země. "Hůře je na tom z vyspělejších zemí v podstatě pouze Thajsko. Česká republika je spolu s Koreou na druhém místě," upozornila zástupkyně České republiky u Světové banky Jana Matesová a dodala: "Ze zkušeností ostatních zemí víme, že jakmile podíl špatných úvěrů na HDP dosahuje jen pěti procent, tak už si s tím banky samy neporadí."

Světová banka proto vládě ve své poslední studii doporučila, aby s obrovským zadlužením hospodářství rychle něco dělala, protože jinak se jeho letošní oživení zase rychle zbrzdí.

"Nesplácené půjčky jsou klíčovým problémem a jeho vyřešením je skutečně podmíněno oživení české ekonomiky," reagoval Kamil Ziegler, ředitel státní Konsolidační banky, která většinu špatných úvěrů spravuje.

Také státní úředníci připouštějí, že Světová banka míří do černého. "Zásadní průlom ve správě podniků může přinést jen privatizace bank a lepší vypořádání špatných úvěrů," uvedl náměstek ministra financí Jan Mládek.

Konsolidační banka se chce nesplácených půjček zbavit tím, že je po různě velkých balících prodá a jejich nabyvatelé pak budou peníze po podnicích vymáhat sami. Dalším lékem má být především zlepšení zákona o konkursech, který by očistu podniků urychlil.

Jak se však změny povede uvést do života, je velká neznámá. "V téhle společnosti se neplacení dluhů a pomalý konkurs staly takovou zvyklostí, že se to všem už líbí," říká šéf rozpočtového výboru parlamentu Vlastimil Tlustý.

Ekonomika ještě nemá vyhráno
Lidé utrácejí, platy se zvyšují a ekonomika roste. Jenomže jakým tempem a jak dlouho to může trvat? Světová banka, která analyzuje ekonomiky více než dvou set zemí světa, předala tuzemské vládě jasný vzkaz: Reformy vašeho hospodářství ani po deseti letech neskončily.

Naopak. Země se potýká s obrovským množstvím špatných úvěrů bank a zadlužením podniků. "Je jasné, že jde o pozůstatek minulosti, v posledním roce a půl se už situace lepší," říká Jana Matesová, která zemi u Světové banky zastupuje.
Česko nicméně musí podle studie Světové banky v reformách ještě přidat - zbavit se nashromážděných dluhů a zlepšit především konkursní zákon, který umožní rychlou očistu firem, jež jsou i přes zadlužení životaschopné.

"Komplexní strategie, jak se s velkým množstvím úvěrů vypořádat, stále chybí. A nedávné úpravy bankrotového zákona jsou nedostatečné," soudí autoři studie.
Většina špatných půjček, které podniky bankám neplatí, byla v poslední době přesunuta do státní Konsolidační banky a jejích dceřiných firem. Jen za poslední dva roky do ní vláda vyvedla z komerčních bank špatné úvěry za více než 100 miliard korun a jejich celková suma tak dosahuje 314 miliard korun. Světová banka upozorňuje, že takové množství nelze najednou zvládnout.

"Úvěry Konsolidační banky by se měly rozdělit na několik částí a každou z nich řešit zvlášť," uvedl jeden z autorů studie Robert Rocha. Například do jedné skupiny by se měli soustředit velcí dlužníci, do jiné menší v konkursu a podle toho pak postupovat.

Sama Konsolidační banka obdobný postup připravuje a nyní už zahájila pilotní projekt. Princip je následující: banka převede balík vybraných úvěrů specializované mezinárodní firmě, která se bude snažit dluhy podniků sama vymáhat nebo je dále prodá. Státu se pak z vymožené sumy alespoň část vrátí.

Na první balík půjček v hodnotě přes 20 miliard korun už banka vypsala soutěž a vybrala tři zájemce - GE Capital, Goldman Sachs a Lone Star. Ty mají své nabídky předložit počátkem příštího roku. Pro nutnou očistu podniků, které dluží bankám i sobě navzájem, Světová banka doporučuje přijmout do bankrotového zákona speciální proceduru.

Ta by měla usnadnit mimosoudní dohody věřitelů. "Současný zákon v podstatě žádné takové dohody o vyrovnání dluhů neumožňuje. Dokonce by to bylo podle našeho práva tunelování firmy," upozornila správkyně konkursní podstaty Ludmila Kamlenková.