Mladý česnek nemusíte oloupávat.

Mladý česnek nemusíte oloupávat. | foto: TV Prima

Český česnek dál zlevňuje. Zemědělci jím letos oseli rekordní plochu

  • 24
Mezi Čechy je stále větší zájem o česnek s českou vlaječkou. Zemědělci se apetitu lidí po štiplavé zelenině přizpůsobují. Osevní plocha opět stoupla a čeká se největší sklizeň od roku 2007. Ekonomicky výhodné je to však především pro velkopěstitele, kteří se dostanou do řetězců.

Před třemi lety stál kilogram českého česneku i přes 200 korun, letos je jeho prodejní cena v řetězcích zhruba o třetinu nižší. Třeba v řetězci Globus zlevnil česnek za dva roky o 40 až 50 korun za kilo, aktuálně se prodává i za 130 korun. „Za poklesem stojí jeho zvýšená dostupnost u domácích pěstitelů,“ říká Darek Reli, vedoucí nákupu ovoce a zeleniny hypermarketů Globus.

Podle Českého statistického úřadu farmáři letos oseli česnekem 236 hektarů, meziročně o čtyři hektary více. Nárůst není velký, přesto bude sklizeň největší od roku 2007, odhaduje ministerstvo zemědělství. Měla by dosáhnout dvou tisíc tun.

„Místní podmínky česneku přály a sklizeň vypadá až nad očekávání dobře,“ říká Vojtěch Sýkora z Dobré farmy ve středočeských Máslovicích.

Český česnek

Poznáte ho podle ostré vůně a počtu stroužků. Těch bývá v hlávce méně (5 – 8) za to větší velikosti, kdežto dovozový česnek v hlávce může mít i 25 malých stroužků.

Přesto je pěstování česneku výhodné především pro větší farmáře. „Abych mohl pěstovat česnek ekonomicky, musím ho vysadit na více než pěti hektarech. A to neumístím na česká tržiště. Musíte jet přes markety a tam se nedostanete,“ popsal iDNES.cz Pavel Reš ze Zemědělské farmy Bratkovice. Reš v době boomu dodával do řetězců, později se však česneku přestal věnovat, protože už tolik nevydělával. „Nároky řetězců na kvalitu stoupaly. Obchodníci začali snižovat cenu, pěstitelů přibývalo a řetězce si hledaly větší dodavatele,“ dodává.

Česnek vypěstovaný v české půdě má vysoký obsah silic, protože jsou zde příhodné klimatické podmínky. Podle odborníků je oblíbený i pro svou sílu. „Když zvážíte cenu za jeden stroužek, je jasné, že český česnek vítězí. Je rozdíl, zda máte na dochucení bramboračky použít dva ostré stroužky, nebo oloupat celou palici — a pořád to nebude dost,“ říká Florentýna Zatloukalová, ikona českého kulinářství.

Český česnek tak ve výsledku může být levnější než zahraniční, kterého se podle některých názorů spotřebuje do jídla až třikrát více a stojí kolem 80 korun za kilogram.

MF DNES však už dříve upozornila, že nemalá část tuzemských producentů pěstuje francouzské a španělské odrůdy. Český česnek tak nemusí být vždy český. V praxi však nezáleží na genetickém původu, ale na tom, kde byl česnek vypěstovaný (čtěte: Český česnek nemusí být vždy „český“).