Projekt společnosti Milana Janků na administrativního a obchodního centra na pražském Pankráci.

Projekt společnosti Milana Janků na administrativního a obchodního centra na pražském Pankráci.

Český Donald Trump se chce vydat na burzu

  • 35
Vlastník společnosti ECM Milan Janků koupil před patnácti lety poblíž pražské Stromovky svůj první činžák. Teď kupuje domy za miliardy korun a zhruba za měsíc chce vydat akcie své firmy za stovky milionů korun na burze.

Americký sen to sice není, ale jeho příběh něco z Ameriky připomíná. Třeba Donalda Trumpa a jeho zálibu v mrakodrapech.

ECM před pár lety koupila za tři sta milionů korun nejvyšší budovu v zemi, rozestavěný 27patrový mrakodrap na pražské Pankráci, kde měl původně sídlit Československý rozhlas. Teď ho přestavuje na administrativní a obchodní centrum.

Nedávno do majetku ECM přibyla i sousední budova bývalého Motokovu a další vedlejší dům, celkem za 2,8 miliardy korun. A další mrakodrap se bude stavět hned v sousedství. Bude to vůbec nejvyšší bytový dům v zemi, třicetipatrový dvojdům ve tvaru V s názvem City Epoque.

Na začátku byl činžák
"První dům jsem koupil od restituenta za méně než čtyři miliony korun," popisuje své začátky Janků. Peníze na činžák dal podle svých slov dohromady z bonusů od předchozího zaměstnavatele, banky Girozentrale, pro kterou pracoval v Rakousku.

Tam s rodiči emigroval za minulého režimu. Činžák opravil, postavil půdní byt, za několik let prodal a nakoupil další. Pak koupil pozemek v centru Bukurešti a jeho obchody se začaly pohybovat ve stovkách milionů korun.

Projektem, který firmu ECM poslal "do vyšších pater", byl Longing bussines center v Praze 2. Vybudování centra přišlo na šest set milionů korun a v roce 1999 se prodalo za 840 milionů korun. "Na tu dobu byl takový obchod neobvyklý," pochvaluje si Janků.

Zahraniční debut v Rumunsku
Dalším klíčovým projektem, se kterým se navíc vůbec poprvé vydalo ECM do zahraničí, byla stavba dvou komerčních budov v rumunské Bukurešti. "V roce 1994 jsem tam koupil první pozemek. Našel jsem si ho sám, také byl od restituenta," říká Janků.

Na pozemku blízko centra Bukurešti do přelomu století vyrostly budovy, jejichž prodejní cena byla více než miliarda korun. V současné době staví ECM kromě pražských věžáků i komerční centrum u ruzyňského letiště, atypické rodinné domy v Unhošti nebo obchodní centrum ve Zlíně.

Na projekty v tuzemských regionech loni ECM založilo společný podnik se specializovanou firmou ze skupiny Citi Group, který dal na investice dohromady osm a půl miliardy korun. V zahraničí expanduje ECM hlavně do Ruska, kde bude stavět v Rjazani obří nákupní centrum v hodnotě téměř tří miliard korun.

Na trh půjde jen menší třetina akci
Plány má do budoucna ECM hlavně ve střední a východní Evropě a právě na ně chce získat peníze emisí akcií na pražské burze. Akcie by měly být vydány zřejmě už v první polovině prosince, tedy zhruba za tři týdny.

Milan Janků si chce v ECM ponechat majoritní podíl, na trh půjde 25 až 30 procent akcií. Jejich hodnota se zatím tají, ale podle Janků bude "v řádu stovek milionů korun". První nabídky se mají podle Janků objevit za 14 dní prostřednictvím Erste bank v pobočkách České spořitelny.

ECM se kromě pražské burzy poohlížela i po emisi na evropskou elektronickou burzu Euronext, nakonec se však rozhodla "netříštit likviditu".

Záliba v moderním umění
Milan Janků je na rozdíl od svých konkurentů, jako je Radim Passer (Passer Invest), Luděk Sekyra (Sekyra Group) či Dušan Kunovský (Central Group), na veřejnosti neznámou osobou. "Neměl jsem ke zveřejňování něčeho žádné důvody, dělal jsem jen privátní byznys," krčí rameny Janků.

Kromě domů s výraznou architekturou je obdivovatelem a vášnivým sběratelem českého moderního umění. Jeho sbírka nyní čítá stovky děl. Janků také uvažuje o tom, že by v Praze postavil Muzeum moderního umění. Tento projekt už má podle něj i podporu pražského magistrátu.