Žďas ve Žďáře nad Sázavou.

Žďas ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Česká ekonomika má větší potenciál. Brzdí jí ale nedostatek lidí

  • 265
Tuzemský průmysl má mnohem větší možnosti, než reálně může plnit. Brzdou se stal nedostatek pracovníků, nemá tak kdo plnit zakázky, o které je v zahraničí zájem. Je o tom přesvědčena Asociace exportérů a Raiffeisenbank.

Tempo růstu exportu by na konci třetího čtvrtletí mělo být vyšší než 11,5 procenta, které ukazuje Index exportu. To je však ideální očekávání. Ve skutečnosti český průmysl nestíhá plnit požadavky zákazníků ze zahraničí. Tyto závěry zazněly na tiskové konferenci s účastí zástupců Asociace exportérů a Raiffeisenbank.

„Plnění nových zakázek je pro vývozce stále těžší, jelikož naráží na bariéry na trhu práce. Ten dlouhodobě vykazuje nedostatek pracovních sil, mezera mezi hledajícími zaměstnání a počtem nabízejících pracovních míst se v současné době snížila na nejnižší úroveň od devadesátých let,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Od letošního května se Index exportu drží nad úrovní deseti procent a průměr za devět měsíců činí 10,7 procenta, což bylo naposledy v roce 2010. „Národní vývoz však za prvních pět měsíců letošního roku v průměru roste ‚jen‘ o 6,3 procenta, což signalizuje, že průmysl nestíhá splnit požadavky našich zákazníků ze zahraničí. Hlavním důvodem je nedostatek pracovníků, který se blíží číslu 200 tisíc,“ dodal místopředseda asociace Otto Daněk.

Vývoz táhne Evropa a USA

Na druhý kvartál roku předpovídá Index exportu růst vývozu nejméně o deset procent meziročně. Na první čtvrtletí index předpovídal růst vývozu v průměru o 9,4 procenta, realita byla 8,2 procenta. „Tempo růstu exportu bude i dál překonávat přírůstky z předchozích dvou let,“ dodala Horská. V březnu hodnota vývozu v národní metodice dosáhla historického maxima 333 miliard korun. Růst exportu v květnu dosáhl meziročně 10,2 procenta.

Tuzemský růst vývozu táhne oživení v západní a jižní Evropě a v USA. Rovněž také nové zakázky. Mění se struktura vývozu do Ruska, kam se čeští exportéři vrací. Do země ale nyní vyvážíme spíše polotovary než hotové výrobky.

Posilování koruny podle Horské není brzdou posilování českého exportu, tuzemské firmy se včas zajistily proti změně kurzu. Celkové dopady intervence ČNB na export vyčíslila Asociace exportérů na 1,3 bilionu Kč, 53 pct z toho jsou přímé dopady, 47 procent částky je ochrana před přirozeným posilováním koruny. Česká měna zatím posílila o 1,9 procenta z 27 Kč během intervence.