Zábavní parky - TNI Group. Takhle nějak to mohlo v Bílovci vypadat.

Zábavní parky - TNI Group. Takhle nějak to mohlo v Bílovci vypadat. | foto: TNI Group

Místo Mickey Mouse včelka Mája. Advokát v Česku chystá zábavní parky

  • 55
V Česku by mohlo vyrůst několik zábavních parků, třeba na motivy Včelky Máji či Vikingů. Podle konceptu by se v parcích měla zabavit celá rodina, takže počítá také s adrenalinovými horskými dráhami pro dospělé. Chystá je známý advokát Jan Holásek se svými společníky.

Prodal svůj podíl v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners, kterou spoluzakládal, a začal investovat do nemovitostí. Kromě toho Jana Holáska uchvátil také byznys se zábavou.

Ještě loni byl advokát společníkem Petra Fejka, exšéfa pražské zoo, v projektu Park Orbis Pictus, který v Česku chystá jeden obří park za zhruba dvě miliardy korun.

Jan Holásek (43)

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, studoval také v zahraničí, konkrétně v USA a ve Velké Británii. V roce 2001 spoluzaložil advokátní kancelář Havel & Holásek, která se stala jednou z největších kanceláří v Česku a na Slovensku.

Svůj podíl prodal před dvěma lety a začal se plně věnovat investicím do nemovitostí, stavebnictví a životního prostředí. Investuje prostřednictvím skupiny Accolade, ale má i své vlastní realitní projekty. Ve volném čase nejraději cestuje a užívá si vodní sporty.

Letos však podíl odprodal a místo toho se zhlédl v jiném konceptu. Společně s investorem Tomášem Novákem, který kontroluje realitní skupinu TNI Group s aktivy přes 350 milionů korun, a bývalým manažerem PPF Ivanem Lackovičem získali licenci na tematické zábavní parky od evropského hráče v oboru, belgické Plopsa Group z mediálně zábavní skupiny Studio 100. Obdobné parky existují například v Belgii, Nizozemsku či Německu.

„Díky licenci známe přesně ekonomiku projektu. Víme, co nás čeká, je to realistické, ozkoušené a hlavně úspěšné. Navíc náš projekt má regionální rozměr a to se mi na tom líbí,“ říká Holásek. Počítá totiž s tím, že vznikne více parků v různých částech republiky.

Zatím jsou vytipované tři lokality – Praha, Brno a Ostrava. Společníci nyní hledají vhodné pozemky nejméně o jednom hektaru. První areál se má dle současných plánů začít stavět v roce 2018. Má jít o kryté haly, aby provoz byl celoroční, později mohou přirůst v okolí krytých parků i venkovní části.

Náklady na jeden park Plopsa vyčíslila až na 350 milionů korun. „Počítáme s návštěvností kolem 300 tisíc lidí ročně, což je konzervativní odhad. Co se návratnosti vložených finančních prostředků týče, záleží to na struktuře financování, počítáme pět až osm let,“ vypočítává Holásek.

Připojí se další investoři

S licencí na parky získávají také čeští investoři práva na motivy animovaných postav. V případě Česka se počítá s využitím tří motivů – Včelky Máji, Vikingů a dívky Heidi.

„Přesto, že jde o postavičky ze známých animovaných filmů, parky budou pro rodiny s dětmi od 2 do 15 let. Koncept počítá s adrenalinovými záležitostmi, jako jsou horské dráhy, vodní a výškové atrakce,“ dodává zkušený marketér Lackovič, který pracoval pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera i naftového magnáta Karla Komárka.

Cenu vstupného zatím prozrazovat nechce, ale dle jeho slov bude velmi dostupná. Holásek ani Lackovič také nechtějí blíže uvádět, kolik je pořízení licence stálo a jaké náklady s přípravou již mají. Celkem už jde prý o desítky milionů.

A aktuálně shánějí do party další investory z řad velkých investičních skupin, fondů, ale i bank. Chtějí přenést model za západní Evropy, na financování Plopsa parků v Evropě se třeba podílela BNP Paribas, na novém projektu od Plopsa v Polsku se údajně bude finančně podílet banka ze skupiny UniCredit.

„Zatím nelze předjímat budoucí strukturu investorů. Jednáme s řadou subjektů, zájem mají,“ naznačuje Holásek. Aktuálně licenci drží holdingová společnost, ve které drží třetinu Holásek, třetinu TNI a třetinu Lackovič. Podle něj je ve hře několik modelů, jak strategické partnerství na úrovni skupiny, tak verze, kdy partneři vstoupí do jednotlivých parků.

Nápady na zábavní parky v Česku nejsou nové. Už dříve o nich hovořila skupina J&T a v loňském roce také zmiňovaný Petr Fejk. Ten s výstavbou obřího parku nadále počítá. Holáska v jeho projektu nahradili další významní investoři – slovenský finančník Igor Rattaj, spolumajitel skupiny Tatry Mountain Resorts, která zábavní park buduje v Polsku, a také Josef Matějka, internetový podnikatel a zakladatel významného e-shopu CZC.cz.

„Je to významná změna, oba jsou to zkušení a entuziastičtí investoři, kteří projektu věří,“ říká Petr Fejk s tím, že o přesném harmonogramu realizace ještě není rozhodnuto.