Cesta k hypotéce

* finanční poradce předem vyhodnotí reálné možnosti žadatele doporučí vhodnou banku

* vlastní průzkum Podmínky bank jsou například na jejich internetových adresách, informace poskytnou i na pobočkách bank.
* finanční poradce předem vyhodnotí reálné možnosti žadatele doporučí vhodnou banku

* vlastní průzkum Podmínky bank jsou například na jejich internetových adresách, informace poskytnou i na pobočkách bank. Hypoteční úvěry se však zpravidla nevyřizují u běžných přepážek, je proto dobré předem se objednat k příslušnému pracovníkovi.

2. výběr vhodné nemovitosti

Na základě předběžného posouzení si zájemce udělá představu, na jakou nemovitost "má", a může vybírat. Je třeba počítat s tím, že obíhání úřadů si užije více ten, kdo se rozhodne stavět vlastní rodinný dům, o něco jednodušší je koupě hotového bytu.

3. první návštěva banky

Na první schůzce banka předběžně posoudí reálné šance žadatele. Sdělí, zda má cenu shánět další podklady potřebné pro uzavření úvěrové smlouvy, či zda je možnost získat hypotéku nulová.

!
Ani v případě, že žadatel projde prvním kolem, nemá zdaleka vyhráno, banka může žádost zamítnout při dalším podrobném zkoumání jeho finanční situace. Z první schůzky si zájemce odnese seznam všeho, co by měl předložit spolu s žádostí o úvěr na příštím setkání. Nejdůležitější pravidlo první návštěvy banky proto zní: důkladně poslouchat, zapisovat a ptát se. Podle Františka Pavelky z Českomoravské hypoteční banky totiž lidé často kývají, že všemu rozumějí, že vědí, co se po nich chce, ale na další schůzku přinesou polovinu požadovaných dokumentů. "Žádost lze vyřídit zpravidla do dvou až tří týdnů od jejího podání. Ovšem za předpokladu, že zájemci na první schůzce pochopí, co všechno mají předložit," doplňuje Pavelka.

4. předložení žádosti bance

banka si před přijetím žádosti ověřuje

* vlastní peníze Žadatel musí mít nejméně třicet procent z ceny nemovitosti vlastních, banky však obvykle žádají více - i padesát procent. Za vlastní peníze považují například úspory, stavební spoření včetně úvěru či jiné půjčky - od banky, rodičů a podobně.

!
Pokud člověk žádá o hypotéku, měl by mít připraveno vedle třiceti procent z ceny nemovitosti navíc ještě zhruba 50 tisíc korun, které bude potřebovat na poplatky bance (v průměru pět až deset tisíc korun), odhadci nemovitosti (i více než deset tisíc korun) a další platby úřadům a pojišťovně.

* doklady o příjmech a výdajích potvrzení od zaměstnavatele, výplatní pásky nebo u podnikatelů daňová přiznání doklady o půjčkách, placení výživného, pojištění, spoření. Po odečtení všech nutných výdajů včetně hypoteční splátky by měl žadateli zbývat alespoň 1,2 násobek alespoň životního minima - banky bývají zpravidla ještě o něco přísnější.

!
Při posuzování příjmů žadatele se sčítají příjmy dospělých členů rodiny - spoludlužníků, která se o hypotéku uchází.

* doklady k nemovitosti, případně k zástavě

* mimo jiné kupní smlouva, doklad o pojištění, ocenění nemovitosti, výpis z katastru nemovitostí, u stavby také stavební povolení, případně územní rozhodnutí, geometrický plán, rozpočet stavby