Cesta k SuperČEZu se uvolňuje

  • 2
Elektrárenská společnost ČEZ překonala zřejmě nejtěžší bod v cestě za ovládnutím části distribuční sítě. Antimonopolní úřad totiž rozhodl, že vládní projekt spojení výroby a distribuce není veřejnou podporou soukromé firmy. Úřad musí do konce března rozhodnout, kolik distributorů si bude moci ČEZ ponechat.

V prvním kole mu povolil z pěti distributorů, v nichž měl podle vládního projektu získat majoritu, ovládnout pouze čtyři firmy a zbylé prodat konkurenci.

To se ale ČEZu nelíbilo, a proto se odvolal. Ukončené šetření antimonopolního úřadu ve věci možné veřejné podpory přitom bylo plné nečekaných zvratů.

Úřadu, podobně jako řadě ekonomů, se nelíbila zejména cena 32 miliard korun, kterou za distribuční firmy měl podle posudku znalce Roberta Matičky zaplatit.

Opakovaně proto představitelé úřadu požadovali nové ocenění některou z renomovaných poradenských firem. A před čtrnácti dny antimonopolní úřad téměř uspěl.

Náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý totiž představitele státního Fondu národního majetku (vlastník ČEZu, jenž má elektrárenské firmě distribuci prodat) požádal o posudek nový.

Jeho nadřízený - ministr financí Bohuslav Sobotka ale poté zastal opačné stanovisko a sdělil, že nové ocenění nebude potřeba.

Paradoxní je rovněž skutečnost, že antimonopolní úřad své rozhodnutí povolit spojení výroby a distribuce za Matičkou stanovené ceny opřel o dva právní posudky Ústavu státu a práva a Západočeské univerzity, které si nechal udělat ČEZ.

Oba posudky dospěly k závěru, že ocenění bylo zcela podle zákona a úřad nemá jinou možnost, než transakci schválit.

"My nyní čekáme rychlé ukončení druhého šetření antimonopolního úřadu," sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.