Mars

Mars | foto: Nasa

Přípravy na cestu na Mars: NASA vybrala strůjce vesmírných obydlí

  • 27
Do roku 2030 chce americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyslat lidi na Mars. Akci s názvem Cesta na Mars představili v roce 2010 a nyní se vesmírná agentura snaží za pomoci soukromých firem vyřešit, jak na rudé planetě vystavět místo pro život.

NASA vybrala šest soukromých společností, které dostaly za úkol vytvořit koncept či rovnou prototyp obydlí pro astronauty s tím, že by je mohly v budoucnu postavit i na Marsu, oznámila NASA v tiskové zprávě. Firmy na to mají 24 měsíců.

Mezi šestici vybraných patří Begolow Aerospace, Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK, Sierra Nevada Corporation’s Space Systems a NanoRacks. „Nyní se soustředíme na stanoviště v hlubokém vesmíru, které by umožnily člověku po měsíce či roky nezávisle žít a pracovat bez zásobování ze Země,“ uvedl v tiskové zprávě Jason Crusan, ředitel programu Pokročilého systému průzkumu NASA.

Už v roce 2015 vybrali čtyři firmy Bigelow Aerospace LLC, Boeing, Lockheed Martin a Orbital ATK, aby pracovaly na výzkumu stanovišť v hlubokém vesmíru a zároveň vyvíjely stanice na nízké oběžné dráze Země pro komerční využití. Dalším krokem je rozvoj misí v okolí Měsíce, které by měly sloužit jako základ pro objevování Marsu v průběhu dvacátých let jednadvacátého století.

Rozšiřování partnerství

Firma Bigelow je průkopníkem v budování vesmírných obydlí. Na začátku letošního roku představila vesmírný modul, který je možné ve vesmíru nafukovat. V dubnu byl připojen k Mezinárodní vesmírné stanici. Po dva roky ho budou testovat na oběžné dráze, aby se zjistilo, jak je odolný proti slunečnímu záření či extrémním teplotám (více čtěte zde).

Na Měsíci i na Marsu. Budoucnost lidí ve vesmíru je nafukovací

Partnerství NASA s firmou NanoRacks znamená další rozšiřování vztahů, uvedl server Quartz. Na Mezinárodní vesmírné stanici mají už spouštěče minisatelitů od této společnosti. V roce 2012 tato firma představila první vesmírnou palírnu whisky (více čtěte zde).

Společnost Orbital ATK chce dále rozvíjet svoje zásobovací vesmírné lodě, které na Mezinárodní vesmírnou stanici už létají. Zbylé tři firmy se budou zabývat rozvojem prototypů vesmírných stanovišť. Zatím firmy v příštích dvou letech obdrží dohromady k tomuto účelu finance v celkové hodnotě 65 milionů dolarů (v přepočtu 1,6 miliardy korun). Po roce 2018 mohou firmy obdržet další zdroje.

NASA už v minulosti úspěšně spolupracovala se soukromými firmami. Například se společností SpaceX. Ta vyvinula modul Dragon, který by měl v roce 2018 odletět bez posádky na Mars (více čtěte zde).