Cesta na Slovensko je volná

  • 111
Blokáda slovenských hranic skončila. Odborový svaz KOVO, který protest proti vládním reformám u východních sousedů organizoval, vyhlásil oficiální konec akce ve 14 hodin. Protest tak trval čtyři hodiny, jak bylo původně oznámeno. Na zatarasené přechody se vrací doprava.

Už odpoledne se situace na hranicích se Slovenskem se uklidnila. Policii se na obou stranách česko-slovenského pomezí se dařilo odklánět dopravu na menší přechody, které zablokované nebyly.

Kolony se tvořily pouze po začátku akce.

Zpravodaj MF DNES z přechodu ve Starém Hrozenkově po poledni hlásil, že zde se blokády účastní zhruba 150 odborářů z Trenčínska. Přes přechod neprojelo několik pravidelných linkových autobusů.

Naopak odboráři pustili sanitku a autobus, ve kterém do zlínské nemocnice cestoval nemocný člověk, a také cisternu s nebezpečným nákladem. Jinak ale na přechod už nepřijížděla téměř žádná auta.

Odboráři zahájili blokádu v 10 hodin dopoledne. Zpočátku na více než desítce přechodů s Českem, Polskem i Maďarskem bránili průjezdu osobní i nákladní dopravy často i vlastními těly.

Například na dálničním přivaděči k přechodu Břeclav - Kúty umlčelo ruch aut zhruba sto dvacet lidí.

Zpravodajka MF DNES z místa hlásila, že odboráři nejdřív silnici přehradili zátarasy z provazů. Řidiči kamionů se ale dohodli, že zábranami zkusí projet, a tak se demonstranti posadili na vozovku.

Stojí pět přechodů s ČR
Mimo Břeclavi a Starého Hrozenkova jsou na česko-slovenské hranici neprůjezdné i přechody ve Strání na Uherskohradišťsku, Hodoníně a Horní Bečvě.

Pohraniční policie upozornila, že řidiči mají jen minimální možnost, jak se blokádě vyhnout. Nezbývá jim, než čekat nebo volit výraznou zajížďku přes menší přechody, například v Sudoměřicích, Březové na Uherskohradišťsku nebo v Nedašově Lhotě na Zlínsku.

V Sudoměřicích se proto tvořily fronty, osobní doprava čekala na odbavení asi hodinu, hlásila zpravodajka MF DNES.

Kromě hranic s ČR lze komplikace očekávat také na přechodu ze SR do Rakouska v bratislavské Petržalce, do Polska v Trstené nebo na hranicích s Maďarskem ve městech Šahy a Komárno.

Slovenští odboráři ohlásili blokádu už začátkem týdne. Akce má podobný náboj jako čtvrteční demonstrace českých odborů v Ostravě - nespokojenost s vládními reformami. - Více o ostravské akci ZDE.

Do akce se má zapojit na každém přechodu osmdesát až tři sta lidí. Slováci očekávají, že je podpoří také kolegové z Česka a Polska, stejně jako oni podpořili čtvrteční desetitisícový protest v Ostravě.

Hlavními požadavky slovenských zaměstnaneckých svazů jsou zvýšení minimální mzdy téměř o polovinu na 8 100 slovenských korun měsíčně, zvýšení přídavků na děti a důchodů o deset procent a vyšší příspěvky v nezaměstnanosti.

Stejným způsobem, blokádou hraničních přechodů, protestovali odboráři proti špatné sociální politice tamní vlády už před dvěma roky.

Blokáda se ale tehdy minula účinkem, protože odboráři o svých konkrétních plánech informovali v předstihu, a řidiči pak cestu přes hranice odkládali. Není vyloučeno, že se seznam blokovaných přechodů změní.

Slovenští odboráři zablokovali na čtyři hodiny 13 hraničních přechodů. Na snímku přechod na dálnici v Břeclavi. (23. května 2003)

Slovenští odboráři zablokovali na čtyři hodiny 13 hraničních přechodů. Na snímku přechod na dálnici v Břeclavi. (23. května 2003)

Slovenští odboráři zablokovali na čtyři hodiny 13 hraničních přechodů. Na snímku přechod na dálnici v Břeclavi. (23. května 2003)

,