Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Náplast na ztráty z levného mléka. Čeští farmáři si rozdělí 313 milionů

  • 13
Z rozpočtu Evropské unie míří první pomoc k farmářům postiženým takzvanou mléčnou krizí. Čeští zemědělci, kteří mají ztráty kvůli příliš levnému mléku na trhu, si rozdělí celkem 313 milionů korun.

Prostředky slouží k zajištění likvidity a jako kompenzaci ztrát za nízké výkupní ceny mléka. Oznámilo to ministerstvo zemědělství s tím, že peníze půjdou také na podporu soukromého skladování sušeného odtučněného mléka, másla a sýra.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) však není tento krok dostatečný, unie by podle něj měla snížit intervenční ceny mléka. V balíčku bylo celkem 500 milionů eur, z toho 420 milionů eur se přímo přerozdělí pro jednotlivé státy.

V celé Evropské unii výkupní cena mléka klesá kvůli zrušení mléčných kvót a zavedení ruského embarga na dovoz potravin. V ČR se údajně pohybuje pod výrobními náklady. V srpnu meziročně podle údajů ministerstva klesla skoro o čtvrtinu na 7,07 korun za litr, průměr v celé EU činil 8,14 Kč za litr.

Je to málo, říká český ministr

„Česká republika by měla dostat mimořádně 11,2 milionu eur. Pokud je tento návrh Evropské komise prvním krokem, vítám ho, musí ale následovat další. Ztráty zemědělců v unii totiž dosahují řádu miliard eur,“ uvedl ministr Jurečka.

Evropská komise minulé pondělí vzhledem k vývoji na zemědělském trhu, především v mlékárenství, navrhla soubor podpůrných opatření pro farmáře. Jeho celková hodnota je právě uvedených zhruba 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč). Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen tehdy avizoval unijní podporu pro výrobce mléka, zatím ale nebylo jasné, jak se peníze mezi jednotlivé státy přerozdělí.

Podle Jurečky by další podporou mohly být i vyšší zálohy na jednotné platby na plochu. Farmáři by k polovině října měli získat místo obvyklých 50 procent platby až 70 procent, jak také navrhuje komise. Výše této platby loni v ČR dosáhla 23 miliard korun. „Je to pomoc zemědělcům, kteří se kvůli mléčné krizi potýkají s nedostatkem hotovosti, což jim ztěžuje podnikání,“ podotkl ministr.

Jurečka by chtěl i větší podporu exportu mléka mimo Evropskou unii, či podpoření spotřeby mléka, například pomocí programů Mléko do škol.

Kvůli klesajícím cenám mléka požaduje po českém ministrovi aktivnější kroky i Agrární komora ČR. Dala ministrovi čas do konce září, aby více podpořil dotační programy či předložil na vládu změnu zákona, díky které by zemědělci mohli využívat takzvanou „zelenou naftu“ i v oborech živočišné výroby.

,