Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čeští poslanci odmítají drsné omezení cigaret z Bruselu

  • 259
Revoluční změny pro kuřáky, které navrhuje Brusel, jako první shodila ve čtvrtek ze stolu Praha. Parlamentní výbor pro evropské záležitosti jako první stát EU vrací do Bruselu sotva měsíc starý návrh "výbušné" směrnice o tabákových výrobcích, která chce hlavně mladé lidi odradit od kouření.

"Neřešili jsme odborné záležitosti z hlediska škodlivosti, ale věnovali jsme se proceduře. Jsme přesvědčeni, že je to nepřiměřený zásah Evropské komise do pravomocí národních států a z toho důvodu jde o porušení principu subsidiarity," uvedl po čtvrtečním jednání výboru jeho předseda Jan Bauer pro MF DNES. "Je nepřípustné, aby se Evropská komise vlamovala do pravomocí států. EU bude vypadat přesně tak, jak si to jako občané zařídíme," vysvětlil. V Evropské komisi zatím jen vzkazují, že za hranici svých kompetencí nešli.

"Co se týká návrhu směrnice z 19. prosince, samozřejmě stojí na solidní právní analýze Komise. Jde o legislativu v oblasti vnitřního trhu, která má podpořit politiku veřejného zdraví," odpověděl včera MF DNES Frédéric Vincent, mluvčí eurokomisaře pro zdraví a politiku spotřebitele.

Návrh na změnu směrnice o tabákových výrobcích zveřejnila Komise před Vánocemi po velkých peripetiích. Jeho příprava stála místo například eurokomisaře Johna Dalliho kvůli podivnému podezření z korupce v jeho okolí. Návrh se nelíbí výrobcům tabáku a cigaret. Komise navrhuje nejen zrušení lákavé příchutě, jako jsou mentolky, vanilky, ale i takzvané "lehké" cigarety, ve hře jsou i obaly v podobě výhrůžných fotografií prokouřených tkání.

Brusel chce omezit kouření hlavně u mladých

"Každý rok zabije tabák 700 tisíc lidí, to je populace velikosti Frankfurtu nebo Palerma," řekl v prosinci nový komisař pro zdraví Tonio Borg při představování nové evropské směrnice.

Komise chce zabránit zejména tomu, aby začali kouřit mladí, zabránit tím i zbytečným úmrtím a výdajům na zdravotnictví. V Česku kouří třicet procent lidí (mezi mladými až čtyřicet procent) a ke kuřákům je jednou z nejbenevolentnějších zemí v Evropě. Až loni, po osmi letech odkladů, jako poslední v EU ratifikovalo úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku. Stát je totiž také závislý na tabáku - daněmi. Na vlády často padá podezření, že dávají přednost fiskálním zájmům před veřejným zdravím.

Čeští poslanci odmítají, že by stát nahrával tabáčníkům. "Já si to nemyslím. Hned na začátku jsem vyzval, aby se oddělila diskuse o škodlivosti a ziscích výrobců či státu, abychom se soustředili na procesní věci. Kouření považuji za škodlivé," podotkl poslanec Bauer.

K návrhu se nyní vyslovují parlamenty a ten český je první. Je možné, že další země českou výhradu podpoří. "Uvidíme, zda to bude stačit na to, aby směrnice dostala žlutou kartu," dodal. Pokud ne, bude směrnice pokračovat na schvalovací cestě mezi Komisí a parlamenty a bude se více debatovat i o obsahu.