Vyhlídková věž na lázeňské kolonádě v Lednici patří ke sporným projektům financovaných z peněz EU.

Vyhlídková věž na lázeňské kolonádě v Lednici patří ke sporným projektům financovaných z peněz EU. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Do Česka připluly stovky miliard z EU. Nevyčerpaly se jen čtyři procenta

  • 22
Příjemcům evropských dotací v ČR bylo vyplaceno 96 procent prostředků z programového období 2007-2013. Na čtvrtečním jednání vlády to oznámila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, jejíž resort prostřednictvím Národního orgánu pro koordinaci za čerpání prostředků z fondů EU zodpovídá.

„Proti minulému období je zde opět pozitivní posun. Požádala jsem své kolegy z vlády, aby problematice předběžných podmínek věnovali i nadále náležitou pozornost a nepodceňovali existující rizika,“ uvedla Šlechtová. Česko mělo v minulém programovém období možnost čerpat zhruba 700 miliard korun.

ANALÝZA: Šance za 700 miliard. Jak Česko změnily dotace

Ve druhém programovém období 2007 - 2013 mělo Česko možnost získat z evropských strukturálních fondů přibližně 700 miliard korun, což bylo nejvíce ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele. U některých programů Brusel prodloužil možnost čerpání až do konce roku 2015. Za rok 2013 Česko nedočerpalo 11,5 miliardy korun, v roce 2014 to bylo devět miliard.

Česko bude moci čerpat i zpětně

Za rok 2015 zatím není oficiální údaj k dispozici. Ještě v polovině loňského roku počítal odhad s nedočerpáním 36 miliard korun, na začátku roku 2016 Šlechtová odhadovanou ztrátu snížila na maximálně deset miliard korun.

OBRAZEM: Lyžaři na Hané, hlášení zkažených ryb a další dotační podivnosti

Na konci ledna se jí prostřednictvím evropské komisařky pro regionální rozvoj Coriny Cretuové podařilo prosadit výjimku, podle které mohly být některé projekty z období 2007 - 2013 financovány zpětně. Schodek čerpání za loňský rok se tak podle ministryně mohl ještě o několik miliard snížit.

V současné době Česko čerpá prostředky z programového období 2014 - 2020. Prostřednictvím deseti operačních programů může dosáhnout zhruba na 648 miliard korun.