Prezident Klaus na strojírenském veletrhu v Brně.

Prezident Klaus na strojírenském veletrhu v Brně. | foto: Radek Miča, MF DNES

Čeští strojaři zažívají nový boom

  • 80
Kdo něco znamená ve strojírenském průmyslu, bydlí v těchto dnech v Brně. Od pondělí tam probíhá největší podnik brněnské veletržní sezony - Mezinárodní strojírenský veletrh. Pětidenní akci přijel do Brna zahájit prezident Václav Klaus.

"Ukazuje se, že strojírenství je to, co táhne ekonomiku, že budoucnost není jen ve sféře služeb, jak se dříve mylně předpokládalo," uvedl Klaus.

V Brně vystavuje 2100 firem z dvaatřiceti zemí. Mezi zahraničními podnikateli letos opět převažují Němci.

O veletrh je rok od roku větší zájem. Někteří zájemci se na letošní ročník ani nevešli. "Česká ekonomika je v dobré kondici, vystavovatelé se nám hlásili několik měsíců předem. Máme vyprodáno, některé firmy zůstaly na čekací listině," uvedl Jiří Rousek ze společnosti Veletrhy Brno, která akci pořádá.

Podle lidí ze strojařských profesních organizací je teď obor na vzestupu. "Trh s obráběcími stroji zažívá pětileté cykly, střídají se období recese a rozvoje. Teď jde obor nahoru," uvedl Zdeněk Balvín ze Svazu výrobců a dodavatelů strojírenské techniky.

Podle Františka Hýbnera z Českomoravské elektrotechnické asociace se navíc v posledních dvou letech daří českým strojařům svou produkci vyvážet.

Chybějí investice do vývoje
"Na druhou stranu pozorujeme řadu hrozeb," naznačil Hýbner. Mnoho zahraničních firem má podle něj v zemi jen své montovny a využívá levnější pracovní síly. "Do vývoje a inovací u nás neinvestují a stává se, že po čase putují za levnější prací dál na východ," dodal Hýbner.

Na veletrhu bude dnes a zítra agentura CzechTrade radit potenciálním exportérům. Studenti technických oborů zase budou mít možnost porozhlédnout se po budoucím zaměstnavateli, volná místa budou zítra a ve čtvrtek nabízet třeba kolínská automobilka TPCA nebo koncern Siemens.

Klaus vydal novou knihu
Prezident Klaus včera na veletrhu představil svou novou knihu Ekonomie a ekonomika, která obsahuje jeho texty z let 1996 až 2006. V esejích se věnuje významným ekonomům, píše o transformaci ekonomického systému a dotýká se i novějších témat, jako jsou kritéria pro přijetí společné evropské měny euro.