Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: CK Invia

Cestovky chtějí měnit smlouvy s Řeky. Bojí se návratu drachmy

  • 81
Zhruba dvě třetiny Němců nevěří, že Řecko zůstane v eurozóně. Vyplynulo to z výsledků dvou na sobě nezávislých průzkumů. Největší evropská cestovní kancelář TUI se už dokonce u řeckých hoteliérů pojišťuje proti případnému návratu k drachmě. Uvažují o tom i české cestovky.

Podle průzkumu agentury Emnid pro dnešní vydání týdeníku Focus nevidí budoucnost Atén v eurozóně 68 procent Němců. O tom, že Řekové i nadále budou platit eurem, je přesvědčeno jen 27 procent. O den dříve zveřejnil nedělník Bild am Sonntag výsledky podobné ankety, podle nichž se 63 procent Němců domnívá, že zachránit Řecko v eurozóně již není možné. Opačný názor zastává ani ne třetina oslovených.

K budoucnosti společné evropské měny v Řecku jsou tak Němci mnohem skeptičtější než samotní Řekové. Ti si navzdory současným dluhovým problémům země ve velké většině přejí v eurozóně zůstat. Návrat k drachmě upřednostňuje podle několika nedávných průzkumů necelá pětina Řeků.

Cestovky chtějí změnit smlouvy

S koncem eura v Řecku kalkuluje také cestovní kancelář TUI, která podle německého deníku Bild rozeslala řeckým hoteliérům požadavek na podpis nové smlouvy pro případ znovuzavedení drachmy. "Kdyby euro nemělo zůstat měnou..., je TUI oprávněna zaplatit peněžní částku v nové měně. Směnný kurz se bude řídit podle kurzu stanoveného vládou," stojí v dopisu, který má Bild k dispozici.

Důvodem tohoto opatření je podle listu předpoklad odborníků, že nové řecké platidlo krátce po svém zavedení může ztratit až 60 procent své hodnoty. TUI si tak podle Bildu chce už nyní pojistit, že pohledávky společnosti budou propláceny podle počátečního kurzu ještě před potenciálním poklesem hodnoty nové drachmy. "Musíme se proti takovým měnovým rizikům jistit," potvrdil deníku mluvčí TUI Robin Zimmermann. "Existuje více než teoretická možnost, že Řecko z eurozóny vystoupí," dodal.

Svým krokem však cestovní kancelář podle Bildu provozovatele řeckých hotelů pobouřila. "Požadavek TUI podepsat tento dokument dostalo vícero řeckých hoteliérů. Žádný z nich to neudělá a my jsme se už obrátili na řecké ministerstvo cestovního ruchu. TUI nemůže vytvářet tlak na hoteliéry, aby něco takového podepsali," kritizoval postup společnosti prezident řeckého svazu cestovního ruchu Andreas Andreadis.

Jistit se chtějí i české cestovky

Také tuzemské cestovní kanceláře se chtějí proti vývoji v Řecku pojistit a přemýšlejí, že by zvolily stejný způsob jako německá TUI.

Kdy mohou CK zvýšit ceny

Jednorázově mohou cestovky zvýšit podle zákona ceny zájezdů jen v některých situacích a pouze za splnění několika pravidel

Kdy mohou CK cenu změnit:
a) když se změní ceny za dopravu včetně cen pohonných hmot, nebo
b) když se změní platby spojené s dopravou, např. letištní a přístavní poplatky, které jsou zahrnuty v ceně zájezdu
c) když se změní směnný kurz české koruny použitý pro stanovení ceny zájezdu v průměru o více než 10 %.

Co musí CK splnit:

a) mít v cestovní smlouvě uvedeno, že je oprávněna jednostranně zvýšit cenu zájezdu
b) mít ve smlouvě stanoven postup výpočtu zvýšení ceny
c) písemně informovat klienta o zvýšení ceny (informaci odeslat nejpozději 21 dní před zahájením zájezdu.

Pokud CK tyto podmínky nesplní, nemůže zvýšení ceny požadovat.

"Mezi českými cestovními kancelářemi se o podobném opatření diskutuje. Vzhledem k vývoji v této zemi se nemůže nikdo divit, že tyto diskuse jsou na pořadu dne. Nicméně nemám informace o tom, že by k tomu někdo konkrétně přistoupil a podobnou smlouvu zrealizoval," řekl iDNES.cz Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), který udělal průzkum mezi desítkami firem specializujících se na Řecko.

Tuzemské cestovní kanceláře sice mohou cenu zájezdu jednorázově zvýšit (viz box), podle Okamury je to však nepříjemné pro její klienty, a tak by podle něj bylo vhodné, aby se řečtí partneři dohodli na jiném mechanizmu krytí ztrát z případného návratu Řeků k drachmě.

Ačkoliv jsou takové úvahy zatím hypotetické, Řekové, kteří jsou na příjmech z turistů zejména z Německa a Velké Británie závislí, by obavy svých zahraničních partnerů měli podle Okamury chápat. 

"Pokud by taková situace (návrat Řecka k drachmě) skutečně nastala a nebyla by vůle ji nějak řešit, zájem o zájezdy v Řecku by začal opadat.

Řecko navštěvuje podle AČCKA ročně přibližně 300 tisíc českých turistů. Je to čtvrtá nejpopulárnější česká zahraniční dovolenková destinace a nejpopulárnější česká letecká destinace.
Čeští turisté tráví své dovolené v Řecku nejčastěji na řeckých ostrovech, kde jsou nejpopulárnější ostrovy Kréta a Rhodos, a v oblasti Soluně (Chalkidiki a Olympská riviéra).

,