Cestovní šeky: bezpečné s omezeným použitím

Chystáte se na dovolenou a chcete chránit svou peněženku? Pak můžete zkusit cestovní šeky. Pokud vám je někdo ukradne a vy se budete řídit pokyny banky, dostanete náhradu.

Kam pro ně? Cestovní šeky je možné koupit v bankách, prodávají se především v dolarech, markách, librách, pesetách, lirách, ale i euru, a nejčastěji jsou označeny logem American Express, Thomas Cook, Visa nebo Citicorp - tedy společností, které je vydávají.

Banka bude po zájemci požadovat cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti. Klient si pak může vybrat měnu a jeho nominální hodnotu. Odborníci radí nakupovat šeky nižších nominálních hodnot - například 10, 20, 50 německých marek. Za peníze je totiž lze vyměnit vždy za celou částku na nich uvedenou, není možné je rozměnit.

Pro nákup cestovních šeků není třeba mít v bance účet. Může to ale být výhoda - pokud je člověk získá od finančního ústavu, který mu zároveň vede běžné konto, zpravidla nemusí hradit poplatky za prodej. Ty se běžně pohybují mezi jedním až dvěma procenty z celkové hodnoty šeků.

* Jak je doma nakupovat
Zákazník v bance všechny šeky podepíše. Spolu s nimi obdrží takzvaný prodejní list, ve kterém je vyznačena měna, hodnota, počet a sériová čísla zakoupených šeků. Tento list pak slouží jako doklad pro případ ztráty, odcizení nebo zničení šeků a je dobré jej uchovat odděleně od šeků na bezpečném místě. V případě ztráty nebo krádeže najde majitel na prodejním listě základní informace, co má dělat, kontakt na Help Line.

* ... a používat v zahraničí
V zahraničí lze šeky vyměnit za devizovou hotovost nebo za měnu navštívené země pouze v bance. Jestliže půjde majitel šeky směnit za domácí měnu, musí počítat s větším poplatkem, než kdyby je chtěl pouze proplatit. Jak probíhá výměna za hotovost? Klient se před pracovníkem banky na šek podruhé podepíše.

Na základě kontroly podpisového vzoru mu budou vyplaceny peníze. Pozor: podruhé je třeba podepisovat šeky vždy v bance, jinak není nárok na hotovost. Hotely, restaurace, obchody označené logem cestovních šeků je přijímají k přímé platbě a případný rozdíl vracejí v hotovosti.

Zejména ve Spojených státech amerických lze šeky používat neomezeně jako hotovost. Nepoužité šeky si může majitel buď ponechat jejich platnost na rozdíl od platební karty není omezena, nebo si je nechat proplatit v bance, ve které je koupil. Manipulační poplatek se pohybuje od dvou do pěti procent směňované částky.

Výhody cestovních šeků oproti hotovosti
* prodávají se za výhodnější kurs
* při výměně na hotovost v měně příslušného státu se používá příznivější kurs
* pokud je člověk ztratí, má šanci, že získá náhradu

Výhody cestovních šeků oproti platební kartě
* klient nemusí mít u bany, ve které šek kupuje, účet.
* nemají limit
* použít není vázáno na žádnou elektronicou síť nebo zařízení nutné pro přijetí platební karty
* mají neomezenou platnost

Nevýhody
* je nutné předem vědět, kolik peněz bude člověk potřebovat
* poplatky za proplácení šeků v jiné měně jsou vyšší než při výměně za měnu, na kterou jsou vydané
* ne ve všech zemích a na všech místech lze šeky směnit nebo s nimi platit
* směna je vázána na otvírací dobu bank
* při prodeji přechází hodnota do šeků, takže nejsou úročeny jako peníze na účtu

Co je nutné přiložit k žádosti?
* prodejní list s počtem nakoupených šeků, jejich čísly a hodnotou
* v případě krádeže potvrzení místní policie
* v případě poškození šeků je třeba vzít tyto šeky jako důkaz

Co dělat při krádeži?
* kontaktovat banku, která šeky přijímá, nebo Se obrátit na společnost, jež je vydala
* požádat o zablokování šeků, případně vydání nových
* pokud banka nárok na náhradu škody uzná, informuje klienta, kde a kdy si může náhradní šeky vyzvednout, vydání je většinou zdarma a do 24 hodin od podání žádost