Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ | foto: Michal Sváček, MAFRA

Obvinění Babišových cifršpionů vyvrátíme, věří šéf ČEZ

  • 41
Finanční analytický útvar ministerstva financí namířil trestní oznámení na vedení ČEZ. Šéf ministerstva Andrej Babiš přitom opakovaně kritizuje hospodaření této polostátní firmy. Vedení ČEZ věří, že se mu podezření z vyvádění peněz mimo ČEZ podaří vyvrátit.

Ministerstvo financí potvrdilo, že FAÚ podal trestní oznámení na generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše a na finančního ředitele Martina Nováka a dále na členy představenstva Associated Energy (AE) Jaroslava Mišingra, Pavla Tulacha a Radka Žilku a na firmu AE samotnou. "FAÚ toto trestní oznámení skutečně podal. Jeho konkrétní obsah však nesmíme komentovat," uvedl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

O trestním oznámení informovaly jako první Lidové noviny s tím, že v něm šlo o podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti nebo porušení správy cizího majetku.

Trestní oznámení souvisí s týden starým zásahem protikorupční policie v ČEZ. Jde o mimosoudní vyrovnání ve sporu o výši náhrady za vytěsnění minoritních akcionářů z firmy Severomoravská energetika. Ty zastupovala AE, byl mezi nimi mimo jiné slovenský podnikatel a majitel Arca Capital Pavol Krúpa. Policie má údajně podezření, že z ČEZ nelegálně odteklo 350 milionů korun.

FAÚ má na starosti vyšetřování podezřelých bankovních operací, které mu nahlásí banky, pojišťovny, makléři či realitní kanceláře. Tak tomu prý bylo i v tomto případě, přičemž následovalo obstavení některých účtů, na které mířily peníze z AE.

Babiš: Na podání trestního oznámení nemám žádný podíl

Trestní oznámení na šéfa ČEZ přichází necelé dva měsíce po nástupu Andreje Babiše do křesla ministra financí. Ten mocné finanční analytiky kontroluje a svou kritikou hospodaření ČEZ se netají. Naposledy si na ně postěžoval v sobotním rozhovoru MF DNES.

"V ČEZ je plno věcí, které bychom si měli historicky vysvětlit. Výkonnost té firmy klesá, nechápu proč, když jsme investovali tolik peněz. Většinou když člověk investuje, tak by z toho měl mít větší profit. V minulosti tam proběhlo množství různých operací, nákupy, prodeje..." uvedl s tím, že podrobné informace k výkonnosti a investicím očekává jako hlavní akcionář na valné hromadě – státu patří téměř 70 procent akcií ČEZ.

Že by měl na podání trestního oznámení coby nadřízený analytiků nějaký podíl, nepřipustil. "Šéf FAÚ jedná ze zákona úplně nezávisle. Samozřejmě nic nekonzultuje se mnou," uvedl Babiš.

ČEZ: Zachránili jsme tím jiných 700 milionů

Šéf Finančního analytického útvaru Libor Kazda, kterého Babiš jmenoval do funkce v únoru, ujistil, že podávání trestních oznámení na konkrétní fyzické osoby namísto na "neznámého pachatele" není nic mimořádného. "Určitě to je běžný standard," říká.

Daniel Beneš, ředitel ČEZ, reagoval ve čtvrtek na informaci o trestním oznámení přes mluvčího. "O tom (mimosoudním vyrovnání s malými akcionáři pod Associated Energy) samozřejmě rozhodovalo představenstvo firmy, ne jednotlivci, záležitost se řešila dva roky s více než deseti právními posudky, i trestněprávními," uvedl Ladislav Kříž z ČEZ. Firma je podle něj přesvědčena, že výplata peněz firmě AE zachránila společnosti jiných 700 milionů korun. "O tomto přesvědčíme i policii a ta toto vyšetřování skončí," dodal.

Milan Cícer, předchozí ředitel FAÚ, který se po příchodu Babiše nechal na vlastní žádost přeřadit na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, nechápe, jak mohly informace o trestním oznámení FAÚ uniknout na veřejnost. "Kromě rozhodnutí ministra ohledně medializace kauzy ProMoPro nikdy nedocházelo k únikům," uvedl. Připustil ale, že únik nemusel být z FAÚ.

,