Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČEZ: Ceny elektřiny se teď snižovat nebudou

  • 23
Elektrárenská firma ČEZ odmítla požadavky šéfa lidovců Jiřího Čunka, aby ještě letos snížila až o třetinu ceny elektřiny. Čunek ve svém návrhu argumentoval tím, že ve chvíli, kdy se Česko nachází ve vážné krizi, je možné použít zákon o cenách k jejich regulaci. Svůj návrh předal v úterý premiéru Janu Fischerovi.

Výkonný šéf ČEZ Daniel Beneš považuje za nemožné v současné situaci použít k regulaci cen proudu zákon o cenách. "Nemyslíme si, že jsou pro to podmínky,“ uvedl Beneš.

Nepřipouští ani možnost, aby představenstvo přepočítalo náklady a ceny elektřiny a firma pak proud plošně zlevnila. "Naše kalkulace cen je v pořádku. Především vychází z tržních cen, a tedy není moc co přepočítávat," upozornil Beneš.

Jiří Čunek také chce, aby se zrušil motivační akciový program pro manažery ČEZ. Šéf firmy Martin Roman díky němu vydělal 600 milionů korun, řádově stovky milionů získali i další manažeři. "Tento opční program schválili akcionáři na valné hromadě. Je to jejich rozhodnutí, jestli ho opět zruší. Nejbližší valná hromada je již v květnu," reagoval Beneš.

V zahraničí je to v pořádku

ČEZ také odmítá Čunkův názor, že by již firma neměla investovat miliardy korun v zahraničí. "Jsou to výhodné investice,“ reaguje Beneš.

Podle šéfa zahraniční divize ČEZ Tomáše Pleskače loni firma vydělala v cizině celkem 9,7 miliardy korun oproti 7,8 miliardy v předchozím roce. Kupní ceny těchto akvizic činily do loňska celkem 31 miliard korun. Tržby zahraniční firem ČEZ dosáhly loni 41,2 miliard korun.

Za problémovou akvizici je považována především černouhelná elektrárna v Bulharsku, ale i tamní distribuční společnosti. Provozní zisk firmy klesl loni pod úroveň roku 2005, ČEZ navíc vede s bulharským státem šest sporů. "Kdybychom dostali dobrou nabídku na koupi Varny, je možné, že bychom o ní uvažovali,“ odpověděl Tleskač na otázku, zda se chce ČEZ elektrárny zbavit.