ČEZ doly koupit nemůže, tvrdí poradce

  • 2
Šance společnosti ČEZ ovládnout severočeské uhelné společnosti jsou mizivé. Poradce ministra průmyslu a obchodu Aleš Cincibus tvrdí, že firma nebude zřejmě vpuštěna do privatizačního výběrového řízení. Nesplní totiž jednu z podmínek - nemůže doložit, že je odborníkem na kontinuální těžbu.

K TÉMATU ČTĚTE:
Vlastníci ČEZ sesadili z funkce Míla
Odboráři do stávky za Míla asi nepůjdou

"ČEZ prokazoval svoji kvalifikaci určitou kapitálovou účastí ve svých dvou vápenných lomech. Podle mého názoru však ani jedna z těchto společností nemá kontinuální těžbu," uvedl Cincibus, který je členem privatizační komise.

ČEZ chce získat státní podíly v Severočeských dolech Chomutov a Sokolovské uhelné. Vládě se takový postup nelíbí a iniciovala proto čtvrteční odvolání šéfa firmy Jaroslava Míla. - více zde

Elektrárenští odboráři zvažovali, že na protest proti postupu vlády vyhlásí stávkovou pohotovost. Prozatím však od tohoto plánu ustoupily. - více zde

Žádají ale jednání s kabinetem. Podle nich totiž bylo ČEZ upřeno právo na rovnou účast v soutěži.

Rozhodnuto zatím není
Mezirezortní komise zatím nerozhodla, které firmy do výběrového řízení postoupí. Zatím podle Cincibuse na doporučení poradenské firmy z předkola vyřadila turecké společnosti Park Holding a Demir Group. V soutěži tak zůstává 11 nabídek.

"Řada zájemců, především finanční skupiny, prokazuje kvalifikační předpoklady prostřednictvím členů svých statutárních orgánů jako fyzických osob. Komise proto nechá vše důsledně prošetřit a konečný verdikt patrně sdělí příští týden ve čtvrtek," doplnil Cincibus.

Na koupi většinových podílů v uhelných firmách Fond národního majetku obdržel před týdnem 14 nabídek. Někteří ze zájemců však mají zájem o obě hnědouhelné společnosti.

Podmínek je mnoho
Do vlastního výběrového řízení postoupí jen ti zájemci, kteří splní určité požadavky. Součástí podmínek je například to, aby zájemce měl odbornou kvalifikaci a zkušenosti s provozováním dolůa těžby v minulých pěti letech s minimálním průměrným objemem dva miliony tun.

Investor také nesmí v ČR většinově vlastnit či být kapitálově propojen se subjektem zabývajícím se těžbou, výrobou, tranzitem či distribucí zemního plynu nebo ropy. 

Nový majitel dolů nesmí mít ani většinové nebo menšinové vlastnictví v podnicích, které se zabývají těžbou, výrobou, tranzitem či prodejem ropy nebo zemního plynu v množství, jež by bylo přímou náhražkou českého hnědého uhlí.

Stejné majetkové účasti nesmí mít nabyvatel ani ve státech, které  bezprostředně s Českem sousedí.

Evropa protestuje
Způsob privatizace firem se nelíbí Evropské komisi, která české vládě vytýká, že podmínky soutěže do výběrového řízení nepustí firmy podnikající v sousedních zemích.

Výběrová řízení na prodej dolů budou probíhat souběžně. Vedle ceny bude rozhodujícím kritériem podnikatelský záměr. Způsob hodnocení kritérii komise upřesní před vyhlášením řízení.

Očekává se, že prodej podílů by státu mohl vynést čtyři až šest miliard korun.

,