Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Miliardové odstávky jaderných elektráren mají dohru. ČEZ verbuje sto lidí

  • 65
ČEZ se chce vyhnout opakování fiaska se zpackanými revizemi svarů na jaderných elektrárnách, které firmu přišly na miliardy korun. Na kontroly zařízení nabírá stovku lidí.

Čtařiadvacetiletý „svářeč“ Marek Palán počátkem léta nastoupil do jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Uvozovky jsou v tomto případě na místě. Pracovní náplň mladého vysoce kvalifikovaného inženýra s mezinárodními svářečskými certifikáty bude jen vzdáleně připomínat to, co si lidé pod pojmem svářeč běžně představují.

„Nastupuji na pozici svářečského inženýra, experta, který zajišťuje přípravu, kontrolu dokumentace a zavádění nových technologických postupů a metodických nástrojů pro jejich aplikaci,“ popisuje náplň své práce Palán, který vyrůstal v blízké obci Vesce na dohled od jaderné elektrárny a nástupem do ní si splnil dávný sen.

Lidí jako je Palán ČEZ nyní potřebuje necelou stovku. Jde o reakci firmy na letité zanedbávání kontrol svarů potrubí jaderných elektráren externí společností, které vyšlo najevo loni na podzim. Nekvalitní rentgenové snímky svarů v revizních správách si na přelomu roku vyžádaly několikaměsíční odstávkám jaderné elektrárně Dukovany.

Prvnímu bloku zrovna končila licence a pro její prodloužení bylo potřeba znovu mít veškerou dokumentaci v pořádku. V Temelíně sice nebyla situace tak kritická, celkem však ČEZ vyčíslil škody na 2,5 miliardy korun.

Opravy rentgenových snímků stále probíhají. Než se tak začne naplno věnovat práci, na kterou byl přijat, pomáhá i Palán v Temelíně dávat do pořádku dokumentaci k svarům potrubí.

Mzdy jsou nadprůměrné

Podle mluvčího firmy Romana Gazdíka se již podařilo najít lidi na 28 z poptávaných míst. „Menší část pozic se podařilo obsadit interně, v ostatních případech se jedná jak o čerstvé absolventy, tak o příchozí z jiných průmyslových firem,“ uvedl Gazdík. K mzdovým podmínkám pro nové zaměstnance se nechtěl blíže vyjadřovat, podle něj jsou však výrazně nad průměrem Česka.

Že se už podařilo najít necelou třetinu potřebných lidí ČEZ považuje za úspěch. Kvalifikovaní odborníci se specifickými znalostmi nutnými pro provoz a servis jaderných elektráren se totiž volně na trhu prakticky nevyskytují.

„Noví odborníci se musí vychovávat uvnitř firmy. U technických profesí se nemohou spoléhat, že je samy najdou. To je jediná cesta,“ říká Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.

Lidé z branže už léta upozorňují na hrozící nedostatek expertů na jadernou energetiku. Roli hraje i panující nejistota o další výstavbě reaktorů v Česku, která část absolventů technických oborů může od kariéry v jaderném průmyslu odradit.

Podle Halbrštáta navíc v energetice aktuálně dochází ke generační obměně. „V energetice obecně je nejvyšší průměrný věk zaměstnanců. Úplně nejvyšší je přitom při obsluze elektráren. Velká část těchto odborníků odchází do důchodu,“ říká Halbrštát. Jak pro ČEZ, tak jiné vlastníky elektráren je složité odcházející odborníky nahradit.