Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ČEZ půjde k soudu kvůli odpojování elektroměrů

  • 22
Polostátní elektrárenská firma ČEZ čelí hromadné žalobě spotřebitelů. Jde o vůbec první takovou žalobu, která byla v tuzemsku podána. Jejím autorem je občanské sdružení Spolek proti nemravným cenám elektrické energie (SPONEL).

Důvodem žaloby, k níž se připojilo 50 lidí, je podle nich protizákonné odpojování elektroměrů zákazníků.

Padesát odpojených

Pět desítek lidí, kteří za žalobou stojí, jsou ti, jež energetická firma loni kvůli černým odběrům odpojila. Lidé však na firmu podali prostřednictvím advokáta Jana Rytíře trestní oznámení s tím, že je pracovníci firmy vydírali, aby se k černým odběrům a nezaplaceným sumám za proud přiznali. Policie jim koncem loňského roku dala za pravdu a zaměstnance ČEZ obvinila z vydírání.

"Prokázaná škoda u prvních 50 spotřebitelů činí až neuvěřitelných 20 milionů korun," řekl Rytíř.

SPONEL je podle Petra Cibulky z vedení sdružení přesvědčen, že když má firma podezření na černé odběry elektřiny nebo i zjistí poškození elektroměru, nemůže dotyčné spotřebitele okamžitě odstřihnout. "To je nezákonné," říká Cibulka.

Podle pravidel EU totiž provozovatel, který zjistí poškození elektroměru, musí měřič vyměnit a spotřebitele znovu zapojit. Teprve poté na něm může začít vymáhat škodu či podávat oznámení na policii.

ČEZ obvinění odmítá a tvrdí, že jedná při odpojování v souladu se zákonem. "Je to principiální otázka, na kterou může mít každý z nás odlišný názor. Má, nebo nemá člověk, který neoprávněně bral elektřinu, nárok na její další odběr, aniž by předtím uhradil tu zcizenou?" říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Výklad firmy, k němuž má prý i souhlasné stanovisko ministerstva průmyslu a Státní energetické inspekce, je, že přistiženého odběratele lze odpojit, a teprve až uhradí škodu, může znovu čerpat proud. ČEZ podle Kříže ročně zjistí osm tisíc poškození elektroměrů, z toho jen tři tisíce odstřihne.

S černými odběry mají potíže i další dodavatelé jako PRE a E. ON. "Když zjistíme černý odběr, předáme to našemu speciálnímu oddělení, které začne s odběratelem jednat. Pokud nedojde k dohodě, odpojíme ho," uvedl Vladimír Vácha, mluvčí E. ON.

SPONEL je spolu s Rytířem znepokojen i novelou energetického zákona připravenou ministerstvem průmyslu, která by podle nich měla odstřižení elektroměrů ještě usnadnit. "Dle našeho názoru by k odpojení odběratele mohlo dojít až poté, co bude neoprávněný odběr dodavatelem bezpečně zjištěn," soudí šéf Státní energetické inspekce František Plecháč.

Krádeže elektřiny u nás v posledních letech výrazně rostou. Ještě před pěti lety se pohybovaly v řádu desítek milionů, loni dosáhly 650 milionů korun.

Z dopisu klienta ČEZ Lumír Kovář:

"Technik ČEZ přijel vyměnit elektroměr. Když odstřihl plomby, oznámil mi, že odhalil černý odběr, a ihned zavolal komando NTZ. Ti přijeli, odpojili přívod elektřiny do domku, odmontovali elektroměr a vyzvali mne, abych s nimi jel do kanceláře. V kanceláři se prokázali kovovými odznaky, stejnými, jaké má policie, a oznámili mi, že jsem se dopustil krádeže a jsem povinen zaplatit 300 tisíc korun. Předložili mi k podpisu dokumenty, které jsem si neměl možnost přečíst, protože naléhali, ať okamžitě podepíši. A pokud tak neučiním, v příštím jednání bude částka vyšší, 900 tisíc. Ve stresu z jednání i z místnosti, ve které jsem byl sám se čtyřmi muži v černých kombinézách, z nichž jeden mne natáčel videokamerou, jsem dokumenty podepsal s vírou, že takové nedorozumění se musí vysvětlit."