Jaderná elektrárna Dukovany.

Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bohorovný ČEZ se pře s partnery. Navíc letos přichází o miliardy

  • 57
Za prohraný spor s uhlobarony zaplatí polostátní firma ČEZ stamiliony korun. Zanedbaná údržba jaderné elektrárny Dukovany přijde na miliardy. V miliardové ztráty mohou vyústit i trable, s nimiž ČEZ letos zápolí v Bulharsku či Rumunsku. Vše má společného jmenovatele – lehkovážnost, bohorovnost a podceňování rizik.

S majiteli Sokolovské uhelné, Františkem Štěpánkem a Janem Rokosem, se ČEZ poprvé dostal do otevřeného sporu před pěti lety. Tehdy těžaři odmítli akceptovat ceny, jež jim ČEZ platí za uhlí pro svou elektrárnu Tisová.

Sokolovská je na dodávkách pro Tisovou závislá, elektrárna stojí na jejím velkolomu a uhlí jde od rypadel rovnou do kotlů. Kdyby měla Sokolovská hledat jiné odběratele a­ k ceně za uhlí se připočítávaly náklady na dopravu, bortilo by to celou její ekonomiku.

Obě strany se původně dohodly, že se ceny uhlí budou odvíjet od cen elektřiny. Jenomže po úderu krize a nástupu dotovaných obnovitelných zdrojů se ceny elektřiny začaly nečekaně hroutit.

Sokolovskou začal cenový vzorec trápit, ale ČEZ na něm trval, jen v­ roce 2011 těžařům dočasně ustoupil. Sokolovská si na cenový nátlak stěžovala, finanční úřad jí nakonec dal za pravdu.

ČEZ dostal před měsícem 150milionovou pokutu za bezdůvodné obohacení na úkor Sokolovské v letech 2010, 2012 a 2013. A bude dolům zřejmě platit za stejné období odškodné. Navíc klesá šance, že na Sokolovské ČEZ naopak sám vysoudí kompenzace za ústupky z roku 2011. Kvůli nim žaluje ČEZ uhlobarony o více než 680 milionů korun.

Pro vítězné soukromé hráče pracuje právník Radek Pokorný (ten ovšem u sporu Sokolovske s ČEZ těžaře nezazastupoval, jeho klientem je totiž také sama energetická firma).

Stejní advokáti, stejní vítězové

Celé dobrodružství však může ČEZ stát další stamiliony. Sokolovská se chystá podat stížnost i kvůli dodávkám z posledních dvou let. „Budeme to rozhodně řešit,“ říká šéf Sokolovské Štěpánek.

Stamilionové dopady na státní firmu jsou přitom asi zbytečné. „Opakovaně jsme ČEZ nabízeli smír,“ říká Štěpánek. Také mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrzuje, že během posledních let ležely na stole opakovaně návrhy obou stran na dohodu.

Kompromis by ČEZ vyšel levněji. Jde o­podobnou situaci jako v případě letitého sporu jiné státní firmy a­ jejího soukromého protihráče: České dráhy letos prohrály obchodní válku se Škodou Transportation a stojí je to miliardu. A také tomu mohly zabránit, kdyby přistoupily na navrhovaný kompromis.

V obou případech jsou hlavním vítězem sporů právníci, jimž se zastupování ve vleklých kauzách vyplatí. A objevují se tu stále stejná jména –­ oběma neúspěšným státním firmám radila česká pobočka kanceláře Weil, Gotshal & Manges vedená Karlem Muzikářem. Pro vítězné soukromé hráče pracuje právník Radek Pokorný (více čtěte zde).

ČEZ ztrácí miliardy

Hrozící stamilionové ztráty ČEZ kvůli sporu se Sokolovskou jsou však jen špičkou ledovce. „Je to drobnost proti jiným průšvihům ČEZ,“ říká analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Obvinění ze zneužívání dominantního postavení na trhu ČEZ totiž čelí od roku 2013 také v Bulharsku. Platí kvůli tomu pokuty, ale hlavně se pře s tamním antimonopolním úřadem o ceny své elektřiny. Ve čtvrtek ČEZ oznámil, že chystá arbitrážní žalobu proti bulharskému státu za zmaření své investice. Ve hře tu má miliardy korun.

Stejně jako v Rumunsku, kde marně čeká na „zelené certifikáty“ – dotace na své obří větrné parky. I tady proto ztrácí velké peníze, jeho miliardové investice jsou ztrátové.

Nejzávažnější je však podle Šnobra prodlužující se odstávka české Jaderné elektrárny Dukovany, způsobená zanedbanou údržbou. Šéfka jaderného dohledu Dana Drábová označila postup ČEZ při údržbě za „šlendrián“. A energetici za něj platí také v řádu miliard.

Firma tak postupně snižuje odhad svých letošních výsledků. Ještě na jaře předpovídali šéfové ČEZ, že provozní zisk EBITDA letos dosáhne 70 miliard korun, po třech čtvrtletích ale spadl jejich odhad na 64­ miliard.