59 milionů Kč byla nabídka, s níž OT Energy Services zvítězila v tendru GOMS.

59 milionů Kč byla nabídka, s níž OT Energy Services zvítězila v tendru GOMS. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ČEZ zadal IT zakázku pro jaderné elektrárny. Zrušil k ní však nezbytná data

  • 4
ČEZ v době přípravy na prodloužení licence elektrárně Dukovany nekoncepčně ruší klíčové IT zakázky. Zadává naopak takové, o jejichž funkčnosti panují pochybnosti. Společnost rozhodnutí nezdůvodnila.

Šance, že si státem ovládaná energetická firma ČEZ pořídí moderní digitální systém na technickou dokumentaci na jaderných elektrárnách, padla. Alespoň prozatím. A to i přesto, že firma stále ještě hasí následky zpackané kontroly svarů na Jaderné elektrárně Dukovany, jež si vynutila dlouhou odstávku a způsobila několikamiliardovou škodu (více čtěte zde).

ČEZ bez zdůvodnění zrušil soutěž na gigantickou IT databázi, která měla v jeho jaderných elektrárnách udělat pořádek. Vedle toho však plánuje realizovat za desítky milionů korun jinou zakázku, která měla na databázi stavět. Podle kritiků tak systém za desítky milionů korun nemůže nikdy fungovat.

Ale popořádku. ČEZ vypsal loni na jaře soutěž na zajištění odstávek na obou jaderných elektrárnách, takzvaný projekt GOMS. Zjednodušeně řečeno jde o to, že pokud technici potřebují určitou část zařízení kvůli opravám vypnout, musí vědět, že to nezpůsobí výpadek v jiné části elektrárny. K tomu jim napomáhají různé IT systémy a aplikace, které jsou však jiné v Dukovanech a jiné v Temelíně.

To vede k řadě technických komplikací. ČEZ je rovněž závislý na několika málo expertech, kteří se v systémech vyznají a jsou takřka nenahraditelní. Odchody do penze tak představují pro firmu problém. Všechno dohromady pak zvyšuje náklady na provoz elektráren.

GOMS měl tedy zajišťování odstávek v obou elektrárnách sjednotit a tyto problémy odstranit. Do tendru se přihlásili celkem čtyři uchazeči, kteří nabídli ceny od 37 do 459 milionů korun. Neobvyklé rozpětí v nabízených cenách svědčí o mimořádnosti celého projektu a o tom, že si ani uchazeči nebyli zcela jistí, co na ně čeká.

Poté, co ČEZ tři z uchazečů kvůli formálním pochybením vyřadil, vybral za vítěze třebíčskou společnost OT Energy Services, známou spíše pod dřívějším názvem I&C Energo (více o firmě čtěte zde). Ta nabídla druhou nejnižší cenu – 59 milionů korun.

Až potud by mohlo být vše v pořádku. Ještě před oznámením vítěze tendru však ČEZ zrušil mnohem rozsáhlejší zakázku na takzvaný Configuration Management, zkráceně CMIS. Šlo by o gigantickou databázi propojující data a informace o elektrárnách a jednotlivých zařízeních v nich tak, aby vše bylo vždy snadno dohledatelné.

V projektové dokumentaci ke GOMS, kterou má server iDnes.cz k dispozici, se výslovně uvádí, že systém na zajištění odstávek měl právě z této databáze čerpat. „Data CMIS budou sloužit jako nezbytný vstupní podklad pro podporu zajišťování,“ uvádí se v dokumentu.

ČEZ: Poradíme si i bez databáze

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže společnost dokáže GOMS realizovat i bez potřebných vstupních dat za pomoci existujících informačních systémů.

„Vzhledem k tomu, že veřejná zakázka CMIS byla ze strany zadavatele zrušena, budou pro potřeby GOMS využity existující informační systémy pro řízení konfigurace elektráren skupiny ČEZ. Zamýšlený CMIS měl tyto existující informační systémy nahradit jediným konsolidovaným, ale i přes jeho prozatímní nerealizaci je možné bez dalších úprav využít jako zdroj dat pro GOMS,“ uvedl Kříž.

Podle zdroje serveru iDnes.cz obeznámeného se zakázkou bude celý systém za desítky milionů bez vstupních dat k ničemu. „Ve chvíli, kdy ČEZ zrušil jednu soutěž, měl zrušit i tu druhou,“ uvedl zdroj.

Společnost ČEZ přitom nikdy nezdůvodnila, proč tendr na CMIS zrušila, na což však má právo. Podle zdrojů redakce jednotlivé účastníky soutěže kontaktovali lidé, kteří se je snažili přesvědčit, aby z tendru dobrovolně odstoupili právě ve prospěch OT Energy Services. ČEZ už dříve uvedl, že o ničem takovém neví.

OT Energy Services je bývalou dceřinou společností ČEZ. Té, ještě pod názvem I&C Energo, se matka zbavila za bývalého ředitele Martina Romana. I přesto, že jde o strategickou firmu s nenahraditelnými zkušenostmi pro údržbu nejen jaderných elektráren, bez které se ČEZ neobejde. Podle kritiků byl celý nákup pro ČEZ značně nevýhodný a kvůli podezření, že z obchodu profituje právě Roman, se jím v minulosti zabývala i policie. Dnes má OT Energy Services vlastníky registrované na Kypru a hlásí se k ní maďarská strojírenská skupina OT Industrie, za kterou stojí miliardář Géza Papp.

Dukovanům vyprší další licence

Zajímavé přitom je, že ČEZ ve věstníku veřejných zakázek při oznámení o zadání zakázky na projekt GOMS neuvedl o vítězi téměř žádné údaje, jak je obvyklé. Jedinou informací odkazující na OT Energy Services bylo identifikační číslo firmy, a údaje tak je možné dohledat až při detailnějším pátrání.

Podle Kříže však zákon firmě takový postup umožňuje, pokud je zveřejnění informací v rozporu s veřejným zájmem, mohlo by porušit právo dodavatele na obchodní tajemství nebo by mohlo ovlivnit hospodářskou soutěž. „Sektorový zadavatel přitom může při odeslání oznámení stanovit, že nesmí být uveřejněny rovněž informace týkající se počtu obdržených nabídek, identifikace dodavatele či cen,“ dodal Ladislav Kříž.

Zmatky kolem IT zakázek na elektrárnách přichází pro ČEZ v nejméně vhodnou dobu. Povolení na další provoz prvního bloku Dukovan dostala společnost až s tříměsíčním odkladem, když neměla v pořádku dokumentaci k revizím svarů potrubí. Technici externí firmy léta odbývali vypracování důležitých rentgenových snímků, aniž by si toho někdo z ČEZ všiml, a firmě tak vznikla škoda 2,5 miliardy korun. Fungující a propojené databáze veškerých podkladů by riziko podobných pochybení značně snížily. Letos navíc vyprší licence druhého, třetího a v příštím roce i čtvrtého dukovanského bloku.