Sonnen, původně SonnenBatterie, vyrábí baterie pro uskladnění elektřiny z obnovitelných zdrojů. | foto: Sonnen

Domácí baterie proti blackoutu. Dcera ČEZ vybudovala virtuální elektrárnu

  • 22
Německý výrobce domácích baterií Sonnen, ve kterém skrze fond Inven Capital drží podíl i ČEZ, vstoupil do byznysu vyhrazeného doposud jen velkým konvenčním zdrojům. Tisíce domácností s baterií kdesi ve sklepě napomáhají vyrovnávat německou přenosovou soustavu a brání tak výpadku. Mají za to elektřinu zdarma.

Sonnen ve spolupráci s počítačovým gigantem IBM se dohodl se společností TenneT, která provozuje přenosovou soustavu v Bavorsku, Hesensku, Dolním Sasku a dalších spolkových zemích. Na šest tisíc navzájem propojených zákazníků Sonnen umožňuje provozovateli soustavy využívat své domácí baterie.

ČEZ jde s dobou. Jeho fond už nalil do zelených startupů miliardu korun

V případě větrného počasí, kdy větrné parky na Baltu jedou naplno a elektřiny v síti je přebytek, musí TenneT nechat vypnout konvenční elektrárny nebo odpojit větrníky. Naopak v dobách nedostatku je potřeba nechat rychle naběhnout záložní zdroj.

Jak za vynucené vypnutí, tak za připravenost nedostatkovou elektřinu pohotově vyrobit platí provozovatel soustavy majitelům zdrojů nemalé částky.

Jak funguje virtuální elektrárna sonnen

Ty se pak promítají do konečného účtu za elektřinu. V celém Německu se náklady na udržení stabilní přenosové soustavy loni vyšplhaly na 800 milionů eur, tedy 21 miliard korun.

Virtuální elektrárny

Od letošního května pak TenneT posílá část přebytečné elektřiny přímo domů zákazníkům Sonnen, případně ji od nich čerpá. Sonnen za provoz virtuální elektrárny dostává od provozovatele soustavy zaplaceno, tyto zisky pak přenáší na členy své zákaznické komunity. Dodatečnou elektřinu, kterou potřebují nad příkon z vlastních solárních panelů na střechách, mají od Sonnen zadarmo.

„I když budete potřebovat dodatečných 20 až 30 procent elektřiny ze sítě, dostanete ji od Sonnen zdarma. Sonnen to financuje z dodatečných příjmů z podpůrných služeb,“ vysvětluje Petr Míkovec, šéf fondu Inven Capital, prostřednictvím kterého do Sonnen investoval český ČEZ.

INV/E/N CAPITAL

Fond Inven Capital hledá příležitosti po celé Evropě. Zatím ho ale zlákaly pouze německé společnosti kvůli transformaci tamní energetiky, která spočívá v odklonu od jádra a postupném přechodu k obnovitelným zdrojům.

Sonnen

Firma z bavorské vesnice Wildpoldsried byla první investicí fondu Inven. Sonnen, původně SonnenBatterie, vyrábí baterie pro uskladnění elektřiny z obnovitelných zdrojů. V současnosti je světovým lídrem a poráží i světoznámou Teslu, odkud přišlo několik členů vedení firmy.

Hlavním produktem však není samotná baterie, relativně snadno zkopírovatelná asijskou konkurencí. Firma vyrábí unikátní software na řízení úložišť a z uživatelů vytváří navzájem propojenou síť tisíců domácích baterií. V podstatě se tak jedná o obří elektrárnu.

Vyhlídka nulových účtů za elektřinu podle něj vede k růstu poptávky po bateriových systémech bavorského výrobce, což zase rozšiřuje síť domácích baterií a tedy i možnosti Sonnen regulovat soustavu.

Unikátní na celém procesu je, že funguje samostatně bez potřeby řídicího centra. Software automaticky posílá elektřinu tam, kde je aktuálně potřeba, a zaznamenává veškeré transakce mezi účastníky. Na takzvané „blockchain“ technologii funguje například virtuální měna bitcoin.

Právě unikátní síť a systém jejího řízení tvoří podle Míkovce největší potenciál Sonnen. „Hardware vám mohou Číňané zkopírovat, tohle se ale dá zkopírovat jen velmi těžko,“ říká Míkovec.

Sonnen má dnes zhruba čtvrtinový podíl na trhu s rezidenčními bateriovými systémy. Je tak světovým lídrem a poráží třeba i proslulou Teslu. ČEZ nabízí domácí úložiště od loňska i zájemcům v Česku. Jejich cena se pohybuje okolo 150 tisíc korun. Podle mluvčího Sonnen Mathiase Blocha je cílem firmy vytvořit virtuální zdroj na každém trhu, kde působí. „Samozřejmě je třeba se přizpůsobit požadavkům a regulaci v jednotlivých zemích a závisí i na partnerech, jaké na místě máme,“ říká Bloch.

Možné řešení i pro Česko

Podle Zbyňka Boldiše, člena představenstva společnosti ČEPS, která odpovídá za tuzemskou přenosovou soustavu, se tématem akumulace zabývá Národní akční plán pro chytré sítě a v rámci jeho naplnění se pracuje i na možnostech využití domácích baterií v Česku. „Momentálně jsme zadali studii na akumulaci jako takovou. Ta by měla být hotová během léta. Potom se spolu s distribučními společnostmi budeme dívat, jak se k tomuto fenoménu postavit,“ říká Boldiš.

Česko však na rozdíl od Německa, kde obnovitelné zdroje pokrývají už třetinu spotřeby, nemá takovou potřebu soustavu vyrovnávat. Severoněmecké větrníky sice působí komplikace i u nás, podle Boldiše si však ČEPS vystačí s konvenčními poskytovateli podpůrných služeb. „Potřeba mít takovou elektrárnu není zrovna aktuální,“ dodal Boldiš.