ČEZ zeštíhlí, ale elektrárny nezavře

P r a h a - Elektrárenská společnost ČEZ letos nebude snižovat provoz uhelných elektráren, což s sebou mělo přinést najetí prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. "Zahájení provozu Temelína se zdrželo, navíc předpokládáme, že letos získáme větší podíl dodávek elektřiny na tuzemském trhu, a chceme udržet i vývozy," konstatoval generální ředitel ČEZ Jaroslav Míl. ČEZ proto v minulých dnech definitivně dokončil jednání s hnědouhelnými firmami o nákupech v letošním roce. "Zůstanou na stejné úrovni jako loni, tedy ve výši 29 až 30 milionů tun," řekl Míl. ČEZ přitom letos předpokládal odběr kolem 26 milionů tun.

Nejvíce uhlí ČEZ nakoupí od Severočeských dolů, a to zhruba 18 milionů tun, a využije i předkupních práv na další 1,2 milionu, Sokolovská uhelná dodá kolem dvou milionů a ČEZ využije opci na dalších 200 tisíc tun.

Jako poslední byl dojednán kontrakt s Mosteckou uhelnou, od níž elektrárenská firma nakoupí osm milionu tun a potvrdila i opci na další jeden milion tun uhlí.

Větší podíl na trhu si ČEZ, který svým proudem nyní pokrývá zhruba dvě třetiny celkové spotřeby v zemi, slibuje především díky nabídce nižších cen. "Zatím máme podepsanou první smlouvu, a to s Východočeskou energetikou, které prodáme o jednu terrawatthodinu elektřiny více než loni," sdělil Míl.

Terrawatthodina jsou zhruba dvě procenta celkového prodeje ČEZ. Cena elektřiny bez dalších služeb bude pro tuto distribuční společnost podle Míla zhruba na úrovni "ceny loňských vývozů".

Ty se podle neoficiálních informací, neboť ČEZ je nesdělil, pohybovaly kolem 60 haléřů za kilowatthodinu, zatímco na tuzemském trhu prodávala společnost proud distribučním firmám zhruba za korunu.

"Návrat na domácí trh je pro nás naprostá priorita, navíc od poloviny roku se už chceme připravovat na konkurenci," upozornil Míl.

Podle nového energetického zákona dostanou od ledna příštího roku největší odběratelé proudu, jejichž spotřeba představuje celkem 30 procent celkového prodeje elektřiny v zemi, možnost svobodné volby výběru svého dodavatele.

Ustát konkurenci, které se budou moci v tuzemsku zúčastnit i zahraniční firmy, chce ČEZ i dalším zeštíhlením. Firmu by mělo opustit zhruba tisíc lidí především z jednotlivých elektráren, přičemž loni ji opustilo pět set - z toho 150 odešlo z hlavní správy v Praze.

"Nezbytné bude i snížení počtu pracovníků v Temelíně," uvedl Míl. V této jaderné elektrárně nyní ČEZ zaměstnává 1630 lidí, odejít by měly řádově stovky.

Společnost také chystá prodej svého hlavního sídla v centru Prahy, přičemž hodnota tohoto domu se odhaduje minimálně na miliardu korun. Prodej má být podle ředitele dokončen v příštím roce. ČEZ totiž pro sebe nyní začal stavět na Praze 4 novou budovu za 300 milionů korun.

V letošním roce by měl podle vládního harmonogramu změnit majitele i samotný ČEZ, a to v jednom balíku s šesti z celkem osmi regionálních distributorů elektřiny.

Fond národního majetku, který v ČEZ drží 67 procent akcií, nyní dokončuje výběr privatizačního poradce. "Začali jsme již s přípravou data roomu, kde investorům zpřístupníme všechny dokumenty a smlouvy společnosti," uzavřel Míl.