Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Šéf Beneš vyhlížel obrat marně. Zisk ČEZ se opět meziročně snížil

  • 43
Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš věřil, že se jím vedená firma po pěti letech vymaní z klesajícího zisku. Nestalo se tak. Za první čtvrtletí letošního roku firma před odpisy a zdaněním vydělala o 2,1 miliardy korun méně než před rokem.

Provozní zisk (EBITDA) tak činil podle v úterý zveřejněných výsledků 19,1 miliardy korun, což je o 10 procent méně než loni. Čistý zisk 7,6 miliardy korun znamená dokonce propad o 24 procent. Tržby zůstaly na přibližně 53 miliardách korun.

Období od ledna do března tak navázalo na trend, kdy celoroční zisky klesly firmě pětkrát v řadě. Loni dokonce poklesl účetní čistý zisk o víc než třetinu na 22,4 miliardy korun (více čtěte zde). Na vině byla vedle nižších cen elektřiny také nevydařená expanze firmy na Balkán či opoždění a prodražení investic do nových uhelných bloků na severu Čech.

Beneš přitom věřil, že k lepším číslům dopomůže nová strategie, jejíž součástí jsou i značné úspory napříč celou skupinou. „Výrazně jsme šlápli na brzdu v nákladech. Bylo to hodně bolestivé, škrtali jsme úplně všude. Předsevzali jsme si, že ročně uspoříme zhruba šest miliard, a to se nám daří dodržovat,“ prohlásil nedávno Beneš v rozhovoru pro MF DNES.

Pravdu ale měli spíše analytici, kteří čekali, že během prvních třech měsíců se ještě zvrat neukáže. A to hlavně kvůli nižším cenám, za které ČEZ prodává elektřinu na trhu. „Meziroční cenový pokles prodejních cen elektřiny ČEZ byl podle našich odhadů nižší asi o osm až devět procent a činil 39 eur za megawatthodinu,“ tvrdí analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Balkánské fiasko bylo pro ČEZ poučením, firma nyní mnohem pečlivěji zvažuje, zda se do dalších dobrodružství za hranicemi vůbec pustí. I když peněz na případné akvizice má na účtech dost. Minulý týden například oznámila, že kvůli nepříliš jasnému postoji slovenské vlády nepůjde do tendru o většinový podíl ve společnosti Slovenské elektrárne (více čtěte zde).

Výplatní poměr vzroste, dividenda zůstane stejná

I když byl ale zisk za loňský rok výrazně nižší než za předchozí období, akcionáři, v čele s českým státem ovládajícím necelých 70 procent firmy, z něj uvidí stejně jako loni - dividenda bude činit 40 korun na akcii. Vyplaceno tak bude akcionářům z loňského zisku 21,4 miliard korun, přičemž do státního rozpočtu poputuje 15 miliard.

Návrh dividendy tak podle vyjádření firmy reflektuje aktualizovanou dividendovou politiku společnosti, která spočívá ve výplatě 60 až 80 procent z konsolidovaného čistého zisku skupiny očištěného o mimořádné vlivy.

„Výplatní poměr navyšujeme proto, že vytváříme více hotovosti poměrově k zisku a existuje omezený potenciál atraktivních rozvojových příležitostí v energetice. Zejména ale proto, že investoři preferují u společností našeho typu maximální dividendy při udržení ratingového hodnocení,“ vysvětlil Beneš určenou výši dividendy, kterou bude muset ještě v červnu schválit valná hromada.

,