Chcete se stát au pair?

Chystáte se jako au pair do ciziny? Dříve, než se vůbec vypravíte za hranice a obdržíte první mzdu, budete muset vysypat prasátko a připravit se na nemalá vydání. Pro začátek budete potřebovat nejméně pět tisíc. Pokud se ovšem chcete i pojistit, počítejte s dvakrát většími náklady.

Přesná výše počáteční investice se liší podle zvolené agentury a země pobytu. Agenturní poplatky za zprostředkování se liší i podle délky programu a pohybují se většinou mezi 1200 a třemi tisíci korunami. Nejdražší přitom jsou krátkodobé pobyty na tři měsíce a méně. "Dá totiž mnohem více práce nalézt rodinu na krátkou dobu," vysvětluje manažerka au pair pobytů ze Student Agency Alena Moučková.

Další obnos spolkne cesta. Zdarma cestují pouze au pair do Spojených států. Letenku do New Yorku totiž platí hostitelská rodina. Z New Yorku na místo pobytu si někdy dívka musí cestovní výdaje financovat sama, což platí i pro pobyty v ostatních zemích. Například zpáteční jízdenka do Londýna, což je oblíbený cíl českých au pair, vyjde skoro na tři tisíce korun.

Obstarání víza do USA stojí kolem dvou tisíc korun. Se všemi západoevropskými zeměmi, včetně Velké Británie, má Česká republika bezvízový styk. V případě Německa je ale nutné uhradit při dlouhodobém pobytu vízum za asi 860 korun.

Největší výdaj představuje zdravotní pojištění. Pro Evropu se pohybuje kolem necelých pěti tisíc a pro USA kolem sedmi tisíc. Například pojišťovna Allianz nabízí kompletní roční pojištění pro Evropu za 4590 a mimo ni za 6885 korun.

Některé velké zahraniční agentury vám pobyt zprostředkují dokonce zdarma, ale nevýhodou je, že veškerá komunikace probíhá pouze písemně. V případě, že chce žadatel mít jistotu, že agentura opravdu existuje, nemá možnost se o tom osobně přesvědčit.

Další mínus představuje ta skutečnost, že pro případ dotazů je uchazeč odkázán na email. Pokud nemá přístup k inernetu, musí použít telefon a vyřízení všech formalit jej vyjde dost draho. "České agentury mají za klienta pouze au pair, kdežto taková zahraniční agentura poskytuje své služby dívce i hostitelské rodině," dodává Moučková.

Náklady jsou vcelku vysoké a jaké jsou příjmy? Ty se liší podle jednotlivých zemí. Obecně lze říci, že čím dál se au pair vydá, tím více peněz může získat. Roční výdělky se pohybují od osmdesáti tisíc v Německu přes 125 tisíc ve Velké Británii až k 270 tisícům korun v USA.

"Na pomyslném žebříčku oblíbenosti se nyní vyjímají anglicky mluvící země v čele s Velkou Británií," říká manažerka marketingu z agentury Pegas International Jitka Tesaříková.

Záleží na tom, co je hlavním cílem žadatele. "Pobyty v Evropě nejsou příliš o tom, kolik si dívka vydělá, ale spíše o  zdokonalení se v jazyce a poznání jiné kultury," objasňuje Moučková. Au pair může mít v dané zemi nemalé vydání se zaplacením školného za jazykový kurs.

Vedle toho se dá předpokládat, že se bude chtít ve volném čase bavit a cestovat, což není právě levná záležitost.

Velký počet zájemců se na agentury obrací v únoru a březnu. Jsou to především studenti vysokých škol, kteří se chtějí  účastnit tříměsíčních pobytů hlavně v Anglii. "Letos jsme přestali přijímat přihlášky na tyto programy už v dubnu,"  dokumentuje velký zájem Moučková.

Jinak největší množství zájemců o tyto programy odjíždí v září a další vlna následuje v lednu. Celkově rok od roku počet žadatelů nárůstá.

Ve funkci hlídače dětí může působit dívka nebo chlapec ve věku 18 - 27 let. "Umisťování chlapců je ale obtížnější. Jejich přihlášky akceptujeme, ale někdy musí být příjem přihlášek pozastaven. Závisí to na aktuální situaci," upozorňuje Alena Moučková ze Student Agency.

Některé rodiny jsou ale s chlapci více spokojené než s děvčaty a dokonce hochy preferují. "Vždy jsme pro chlapce rodinu našli," říká Jitka Tesaříková. 

Případný zájemce by měl mít pozitivní vztah k dětem a zároveň jisté zkušenosti s péčí o ně, což dosvědčí požadované reference. Potenciální adept/ka má být alespoň středoškolského vzdělání s jistou dávkou spolehlivosti a samostatnosti a musí znát cizí jazyk. Často hostitelé požadují nekuřáka s řidičským průkazem. Do rodiny se také nedostanete bez lékařské prohlídky a potvrzení dobrého zdravotního stavu.

Au pair ve Spojených státech amerických
- zvláštní kategorie víz J-1 (s jeho získáním nebývají problémy a vyřízení trvá asi      deset pracovních dnů),
- povolení na dvanáct měsíců plus 30 dnů na cestování po USA a Kanadě
- pracovní doba 45 hodin týdně za 139 - 140 dolarů (v přepočtu necelých 5300 korun za týden a tedy přes 270 tisíc za rok),
- v programu je zahrnuto zdravotní a úrazové pojištění, letenka do New Yorku a zpět a dvoutýdenní placená dovolená,
- rodina také přispívá pět set dolarů na studium cizího jazyka nebo něčeho jiného, které je v rámci programu povinné
- au pair absolvuje pohovor na dvě až tři hodiny a psychotest,
- záloha (takzvaný vízový depozit) ve výši 500 dolarů je vrácena po příletu do Česka za podmínky, že se au pair domů nevrátí předčasně, 
- všechny podmínky stanovila vláda Spojených států a platí u každé agentury,
- další poplatky (v korunách):
  za zprostředkování 1000 - 2500 (závisí na agentuře)
  za žádost o vízum 1800
  za kurýrní službu 150
- řidičský průkaz je nutností, městská hromadná doprava moc často nejezdí a au pair běžně vozí děti do školy a ze školy (je proto nutné nechat si v Česku zhotovit mezinárodní řidičský průkaz a pak v Americe absolvovat testy),
- čtyřdenní školení v New Yorku,
- celkem vyřízení pobytu zabere dva až tři měsíce.

Au pair ve Velké Británii
- bezvízový styk s Velkou Británií, ale na letišti prochází pohovorem s imigračními úředníky (bez problémů),
- Česko uzavřelo s Velkou Británií dohodu o bezplatném poskytování zdravotního zabezpečení.  V praxi to znamená, že na základě předložení Vašeho českého pasu budete u britské National Health Service (NHS) bezplatně ošetřeni. To se však nevztahuje na práci optika a zubaře. Za léky je třeba platit v hotovosti,  
- Zprostředkovatelské agentury tedy klientkám doporučují, aby se nechali pojistit u tuzemské pojišťovny. Při pobytu delším než 6 měsíců se au pair může v ČR odhlásit ze zdravotního pojištění. Po návratu domů ale předkládá zdravotní pojišťovně potvrzení o registraci u NHS v Británii,
- kapesné mezi 45 až 60 librami za týden (v přepočtu asi 2400 až 3200 korun, za rok tedy 124 - 166 tisíc korun), 
- průměrná  pracovní doba pět hodin denně pět dní v týdnu,  
- poplatek za zprostředkování 500 korun plus doplatek 700 - 2500 korun v závislosti na délce pobytu a na agentuře,
- školné za jazykové kurzy od stodvaceti liber (většinou možnost splátek).

Au pair v Německu
- vízum na základě oficiálního zvacího dopisu od hostitelské rodiny, vyřízení zabere jeden až tři měsíce a zaplatíte za něj ekvivalent padesáti marek v korunách (asi 860 korun),
- omezen věk žadatele na 18 - 24 let,
- pracovní doba maximálně 30 hodin týdně (většinou pět hodin denně), dvakrát až třikrát do týdne večerní hlídání dětí,
- kapesné ve výši 400 marek za měsíc (skoro 7000 korun), za rok si tedy může vydělat 84 tisíc korun,
- zdravotní a úrazové pojištění hradí hostitelská rodina,
- poplatek za zprostředkování ve výši pětset korun plus doplatek od 1200 do 1700 korun,
- maximální doba pobytu jeden rok, minimální deset měsíců,
- měsíční jízdenka na veřejnou dopravu zdarma,
- čtyřtýdenní placená dovolená,
- školné za jazykové kurzy okolo 30 - 100 marek za měsíc si platí au pair sama