Chcete snížit daně? Kupte si ztrátu

Prodělané desítky či stovky milionů nemusí být nutně jednou provždy ztracenými penězi. Ztráty jsou sice pro podnikatele noční můrou, ovšem za určitých okolností mají svou cenu, a někdy dokonce mohou být žádaným zbožím. Specialisté na daně tvrdí, že taková doba právě znovu přichází, a v dalších dvou letech podle nich byznys se ztrátami pokvete.

Proč? Koupit ztrátovou firmu a spojit ji s prosperujícím podnikem může přinést milionové úspory na daních. Státu se však takové obcházení daní nelíbí a ministerstvo financí hledá cesty, jak je zákonně omezit.

"O ztrátové firmy je nyní velký zájem. Podniky přemýšlejí, jak se zbavit velkých neplánovaných zisků, jež budou muset přiznat kvůli změnám v účtování úvěrů v cizích měnách," říká odborník z auditorské firmy. "Dělá se to," potvrzuje zaměstnanec jedné poradenské firmy.

I když podniky tyto praktiky využívají léta, loňské posilování koruny podstatně zvýšilo jejich motivaci. Ty, které splácejí půjčky v eurech, loni vlastně vydělaly. Protože koruna proti euru o 15 procent posílila, splácejí bankám o 15 procent méně. To však zároveň zvyšuje jejich zisky.

Na rozdíl od dosavadní praxe musí už firma za rok 2003 přiznat, že na pohybech kurzu vydělává (či prodělává), i kdyby ještě úvěr nesplatila, a takový zisk zdanit. České podniky mají podle ČNB v cizích měnách přes 130 miliard korun úvěrů.

Odborníci však upozorňují, že metoda má svá úskalí, protože ztrátová firma může skrývat větší nebezpečí. "Jsem skeptický, koupit ztrátovou firmu s sebou nese spoustu rizik. Nikdy si nemůžete být jisti, zda nekupujete neviditelný závazek do budoucna," říká konkurzní správce Roman Rais. Potvrzuje však, že jej různí překupníci kvůli koupi ztrát oslovují. "Bude tu i skupina lidí, kteří to dělají korektně," říká Rais.

"Je legální fúzovat s podnikem, když výrobně souvisí se zaměřením firmy. Pokud má ztráty, promítnou se přirozeně do byznysu kupující firmy. Cesta ke snížení daní to je, ale já bych fúzi jen kvůli tomu nedoporučil," říká prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář.

Ztráty se na rozdíl od špatných pohledávek neprodávají samostatně, protože nejsou přenositelné z firmy na firmu. Ale už nyní se podle odhadů tyto obchody pohybují v objemu miliard korun ročně. Cena bývá kolem 10 procent účetní hodnoty ztráty.

Finanční úřady však mohou fúzi se ztrátovou firmou zpochybnit, když se prokáže, že jde o účelový tah s cílem snížit si daně. A ministerstvo financí se snaží proti tomu bojovat. Kromě účelových fúzí jsou mu trnem v oku záměrně ztrátové obchody s cennými papíry, jimiž si firmy před koncem roku snižují daňový základ.

"Snažíme se to otupit, prokazovat motivy fúzí a zpřísňovat účtovací postupy," říká ředitel odboru daně z příjmů Stanislav Špringl. Ministerstvo například zvažuje, že by zkrátilo "životnost" ztrát, která je dnes sedm let.

Sněmovna nyní projednává novelu, která by zohledňování ztrát při fúzi ještě zpřísnila. Ministerstvo chce také ulevit firmám ve zdaňování kurzovních zisků, což by zmírnilo rostoucí atraktivitu obchodů se ztrátami.