Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Český chléb je levný. Roste zájem o vícezrné speciály

  • 12
Pekárny v Česku vyrobí denně milion bochníků chleba. Velká konkurence drží cenu kvalitního chleba na stejné úrovni už osm let. Zájem je stále více o vícezrnné i různé fit varianty. Znatelná je ale také větší poptávka o chleby řemeslně upečené z klasického žitného kvasu.

Na 750 řemeslných, středních i průmyslových pekáren bojuje každý den svojí nabídkou chlebů o zákazníky. Kvůli velké konkurenci prodejní cena základní potraviny už osm let stagnuje.

Podle srpnových dat Českého statistického úřadu je průměrná spotřebitelská cena za kilogram chleba 22,06 korun. Vstupní suroviny jako je mouka vliv na prodejní cenu chleba nemají.

Chléb je přitom v Česku v rámci Evropské unie osmý nejlevnější. Spolu s Německem a Rakouskem je u nás také nabídka pečiva nejlepší.

Podle předsedy Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromíra Dřízala je systém hodnot a cen u nás deformovaný.

„Zatímco v Německu a Rakousku je chléb v pekařské speciálce o polovinu dražší než litr benzínu. V Čechách je to přesně naopak. Od roku 1989 se cena za kilogram chleba zvýšila pětinásobně, náklady na jeho výrobu a průměrná mzda v Česku však vystoupala na desetinásobek.“

Čeští pekaři upečou denně milion bochníků

V Česku se vyrobí kolem milionu chlebů denně. Stále přitom roste poptávka po takzvaných speciálech. Segment vícezrnných a celozrnných druhů dnes tvoří celou jednu třetinu z celkového prodeje chleba.

„Poptávku po těchto druzích chleba zaznamenáváme pravidelně po Vánocích a před létem, kdy nejčastěji jíme zdravě. V létě, v období grilování, zvyšujeme výrobu tradičních kvasových chlebů, které jsou ke grilovanému masu nejvhodnější,“ říká Pavel Meduna, vedoucí pekáren Globus s tím, že dlouhodobě ze speciálů je v oblibě dýňový chléb.

Podle předsedy Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromíra Dřízala rostou prodeje fit pečiva hlavně ve větších městech a průmyslových aglomeracích. Venkov je v tomto směru konzervativnější.

„Pokud se použije do těsta kvasu méně, je nutno kypřící mohutnost podpořit přídavkem droždí,“ vysvětluje Dřízal.

Chléb s menším podílem žitné mouky a méně kyselý upřednostňuje mladší generace. Starší generace naopak preferuje chléb, který se u nás vyráběl před 25 lety, tedy s vysokým množstvím klasického kvasu a žitné mouky, který je hutnější a mírně kyselejší.

Podívejte se, co z chleba vyčaroval šéfkuchař Zdeněk Pohlreich:

17. května 2014