Chvalovského firmy zmizely v zahraničí

Řada klíčových firem někdejšího impéria Františka Chvalovského byla v posledních dvou letech prodána do rukou zahraničních vlastníků. Dohledávání majetku šéfa českého fotbalu pro exekuci jeho majetku, což požaduje od soudu Komerční banka, bude proto nanejvýš složité. Přestože skupina Chvalovského dluží Komerční bance zhruba 2,5 miliardy korun, z prodejních výnosů banka na pokrytí dluhů nic nedostala.

"Komerční banka z toho nedostala nic a my chceme vědět proč. Peníze nemizí, rozpouštějí se do domů, pozemků, akcií, ale nemizí," zdůraznil jeden z pracovníků Komerční banky, který si nepřál být jmenován.

Přestože Komerční banka hodlá své dluhy vymáhat uplatněním směnek proti fyzickým osobám a konkursy na jednotlivé firmy, peníze se tak budou získávat obtížně.

Příkladem může být situace firmy Bohemia-Fleisch, která do začátku loňského roku patřila do skupiny Satrapa Františka Chvalovského. Společnost převzala pohledávky zhruba za 500 milionů korun od dalších součástí skupiny a ty obratem prodala maďarské firmě SHARE.

Ta nedlouho poté koupila i firmu Bohemia-Fleisch, nic nezaplatila a vstoupila do likvidace. Po ní pak brzy zbankrotovala i Bohemia-Fleisch.

Úvěr Bohemia-Fleisch, přibližně 400 milionů korun, převzala od Komerční banky státní Konsolidační banka. "Ve firmě zbyl jen psací stroj a několik nefunkčních mobilů," uvedl konkursní správce Petr Lachnit.

Jediným faktickým majetkem zbankrotované Bohemia-Fleisch je pohledávka vůči maďarské společnosti vlastněné občany z Panamy. Firma SHARE stojí podle vysokého úředníka Konsolidační banky i za jinými operacemi skupiny Satrapa, které podle něho byly rovněž "velmi pochybné".

Někdejší držitel odznaku "čestný klient Komerční banky", František Chvalovský, sedí v současné době ve vazbě a čelí obvinění, že banku připravil o 1,33 miliardy korun.
Fotbalový boss však již více než před rokem převedl své sportovní aktivity, Reality Trading a klub FK Chmel Blšany na švýcarskou společnost NST Trade Center AG.

Ve vedení těchto společností však stále působí lidé, kteří pracovali v dozorčích radách firem ještě za vlády Františka Chvalovského. To jen posiluje spekulace, že s prodejem do zahraničí šéf fotbalu svůj vliv v této oblasti neztratil.

Při prohlášení exekuce bude podle právníka Jana Černého z kanceláře Černý - Raupachová možné zabavit Chvalovskému pouze majetek, který bude prokazatelně jeho. "Při vymáhání majetků ze zahraničí bude důležité, jaké jsou dohody s tamními soudy uznávání rozsudků," dodal Černý.

Přestože Komerční banka marně vymáhá více než dvě miliardy korun, prsty si v obchodech s firmami Chvalovského spálily i jiné banky. Bývalý člen vedení společnosti Satrapa, který si nepřál být jmenován, tvrdí, že skupina nesplatila více než jednu miliardu korun České spořitelně.

Navíc fondy spravované Spořitelní investiční společností měly přímo v Satrapě dvakrát 17 procent akcií. Dluhy zůstaly i po Jihočeských pivovarech, které Chvalovský kontroloval přes společnost ČAS-FIN.

Kvůli nespláceným dluhům si však Jihočeské pivovary vzala IPB jako zástavu a jejich akcie převedla na společnost EGADA zhruba za 500 milionů korun.  Kvůli těmto operacím se Chvalovský domáhá v současné době dvou miliard korun po ČSOB, která IPB koupila. Má jít o rozdíl mezi skutečnou hodnotou akcií a převodní cenou.

Uplatněním zástavy byla podle něho porušena dohoda, že Jihočeské pivovary bude vlastnit společnost Wonder z Britských Panenských ostrovů a Chvalovský bude spolu s dalšími dvěma fyzickými osobami majitelem Wonderu.

Náhrady škody se podle informací ČSOB domáhá Chvalovský přes panamskou společnost Niamares, která již záležitost zažalovala u Arbitrážního soudu v Luganu.
Po Jihočeských pivovarech zůstaly Komerční bance dluhy kolem 200 milionů korun.