Chvalovskému hrozí prodloužení vazby

Na bývalého předsedu fotbalového svazu Františka Chvalovského, který je nyní ve vazbě, připravuje státní zástupce žalobu a policie začíná vyšetřovat další z jeho dluhů vůči Komerční bance. Takže Chvalovskému hrozí, že se mu pobyt za mřížemi prodlouží. Státní zástupce chce Chvalovského obžalovat koncem ledna kvůli rozsáhlým úvěrovým podvodům. Těmi podle vyšetřovatele připravil Komerční banku o 1,33 miliardy korun.

Spolu s Chvalovským se k soudu dostane jeho pět blízkých spolupracovníků z firem někdejší potravinářské skupiny ČAS/Satrapa, které si půjčovaly od banky peníze, použily je na jiné než určené účely a dluh nezaplatily.

"Nyní se provádějí poslední výslechy obviněných, které skončí příští týden. Na začátku příštího roku se jejich právní zástupci seznámí se spisem a vyšetřování se ukončí s návrhem na podání obžaloby," uvedl státní zástupce František Fíla.

Žaloba má poté na soud putovat v rekordní době několika málo týdnů. Chvalovskému a jeho spolupracovníkům hrozí za úvěrové podvody až 12 let vězení. "Dokud o tom nebudu vědět z oficiálních zdrojů, nemohu se k tomu vyjadřovat. Zatím to vím jen od novinářů," řekl Chvalovského advokát Karel Brückler.

Policie poprvé zatkla Chvalovského v souvislosti s tímto případem v únoru na ruzyňském letišti. Už po třech dnech ho obvodní soud pustil na svobodu na desetimilionovou kauci. Žalobce si na tento krok stěžoval a městský soud v březnu na podnikatele a sportovního mecenáše uvalil vazbu, ve které je doposud.

Trestní stíhání se týká úvěrových operací Komerční banky z let 1998 a 1999. Komerční banka přitom vyčíslila dluh společností spojených s Chvalovským na částku přesahující dvě miliardy korun, tedy o tři čtvrtě miliardy vyšší, než je předmětem dosavadního policejního vyšetřování.

Podle informací MF DNES speciální policejní protikorupční služba (SPOK) z podnětu Konsolidační agentury nyní prošetřuje další případ nespláceného úvěru z Komerční banky. Ten si v roce 1997 vzala firma Bohemia-Fleisch, která také patřila do potravinářské skupiny Satrapa.

Nesplácený úvěr, použitý opět k jiným než bankou určeným účelům, byl 400 milionů korun a skončil ve státní Konsolidační agentuře. Kromě Chvalovského SPOK prošetřuje i odpovědnost někdejšího společníka firmy Václava Francla.
Případ má SPOK ukončit během několika týdnů. To je pro další osud Františka Chvalovského velká hrozba.

Vazební lhůta u dosavadních obvinění z úvěrového podvodu totiž v případě možnosti z ovlivňování svědků někdejšímu šéfovi fotbalového svazu končí již 14. ledna. Druhý z vazebních důvodů - hrozba útěku do zahraničí - vyprší v březnu. Pokud by však vyšetřovatel znovu Chvalovského obvinil, jeho vazba by se mohla prodloužit až o další rok.