Cigarety a tvrdý alkohol zdraží

  • 53
Cigarety a tvrdý alkohol od dubna s nejvyšší pravděpodobností podraží. Kabinet Vladimíra Špidly totiž schválil plán ministerstva financí na zvýšení spotřební daně z cigaret a lihu. Nyní už zbývá jen to, aby ho schválili také poslanci v parlamentu. Vyšší daň je krokem ke sjednocení českého daňového systému s požadavky Evropské unie.

Cena krabičky nejprodávanějších cigaret Petra by se zvedla z dnešních čtyřiceti na 45 korun. Marlbora by podražily z 53 na 58 korun. Obdobně se zvedne i cena dalších značek. Půllitrová lahev čtyřicetiprocentní lihoviny bude stát zhruba o osm korun více. Například lahev tuzemského rumu podraží z devadesáti na 98 korun.

Pro průměrného kuřáka, který si dá denně asi patnáct cigaret, bude zdražení znamenat, že měsíčně zaplatí zhruba o devadesát korun více.

Vláda navrhla, aby se daně zvedly už od dubna. Znamená to, že parlament by musel novelu zákona schválit v prvním čtení. Normálně bývají tato čtení tři a trvají několik měsíců.

Opoziční ODS se to však nelíbí. "Zákon takového dosahu nelze projednávat jen v prvním čtení bez možnosti pozměňovacích návrhů," říká poslanec za ODS Martin Kocourek. Samo zvýšení spotřebních daní sice rovnou neodmítá, ale mělo by být vyrovnáno poklesem jiných daní. Letošní zdražení cigaret nebude poslední. V roce 2008 by měla krabička peter stát až 80 korun.

Cigarety a alkohol znovu zdraží 
Zdražení cigaret, které vláda plánuje na duben, povede k větší oblibě levnějších značek. Průměrnému kuřákovi vyšší daně zatíží měsíční rozpočet asi stokorunou navíc.

Komentář Atlantik FT
najdete ZDE
Na zvýšení spotřebních daní cigaret, které zdraží krabičku nejprodávanějších peter z dnešních 40 na 45 korun, se včera dohodli ministři. O osm korun se také zvýší cena půllitru tvrdého alkoholu. Vyšší daně však ještě musí schválit poslanci. Dubnový termín a ani míra zdražení proto ještě nemusí být definitivní.

Ke zvýšení spotřebních daní u tabákových výrobků se však Česko zavázalo Evropské unii. Letošní zdražení tak nebude poslední. Pokud vláda nezvedne daně skokově, měla by se každoročně krabička cigaret zvyšovat o osm až deset korun. V roce 2007, kdy mají být daně sladěny se západní Evropou, by tak krabička peter stála podle odhadů výrobců zhruba 80 korun. Tedy dvakrát více než teď.

S menší spotřebou cigaret se ani po zdražení na základě minulých zkušeností příliš počítat nedá. Omezení kouření bývá vždy krátkodobé. Čekat však lze, že si lidé budou raději kupovat levnější značky. "Už loni došlo k poklesu spotřeby dražších cigaret a podobně tomu bude i nadále. Lidé budou dávat větší přednost levnějším a krátkým cigaretám," říká Jiří Oberfalzer ze společnosti British American Tobacco.

Dražší značky, jakou jsou Marlboro, Camel či Davidoff, loni ztratily z 15procentního podílu na českém trhu zhruba dvě procenta. Naopak si polepšily podle průzkumu společnosti AC Nielsen krátké startky či cigarety Trumf. Svou výhodu levnějšího kuřiva by však do budoucna mohly ztratit i krátké cigarety.

Kromě sazeb daně totiž vláda stanovuje také takzvanou minimální daň, pod kterou nesmí daň placená výrobcem z krabičky cigaret klesnout. A ta je dnes nižší pro krátké cigarety než pro normální, nicméně od roku 2004 se musí podle pravidel unie sjednotit.

Na jaké úrovni, zatím ministerstvo financí nestanovilo, výrobci se však obávají toho, že krátké cigarety by kvůli tomu mohly podražit výrazněji. Kromě dalšího příklonu k levnějším cigaretám se tabákové firmy rovněž obávají většího pašování.

Do Česka proudí nelegální kuřivo hlavně z Ukrajiny a z Číny. "Dochází k neskutečnému rozmachu pašování. Na tržnicích jsem viděl cigarety, o jakých jsem v životě neslyšel, popsané azbukou," říká jeden z výrobců cigaret.

Nelegálního dovozu se obávají i likérky. Tvrdý alkohol má podražit podle plánu vlády asi o osm korun na půllitr. "Při posledním zvýšení spotřební daně se spotřeba legálně vyráběných lihovin propadla asi o deset procent. Hrozí však nebezpečí, že tímto krokem posílí černý trh s nezákonně a nekvalitně vyráběnými lihovinami. Ten totiž daňový růst jako oficiální výrobce nepostihne," říká Martin Petrášek, šéf největší české likérky Stock Plzeň-Božkov.