Čím méně sluníčka, tím lépe se daří tělu

Opalování patří teď o prázdninách sice k nejoblíbenějším, ale podle odborníků současně k nejrizikovějším letním radovánkám.
Opalování patří teď o prázdninách sice k nejoblíbenějším, ale podle odborníků současně k nejrizikovějším letním radovánkám.

Nedávno médii proběhla informace o tom, že ochranné faktory v opalovacích přípravcích vyvolávají rakovinu kůže. "Ani v jednom odborném lékařském časopise to nebylo potvrzeno,"vyvrací tuto informaci primářka kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Ivana Krajsová. "Vyšší výskyt kožních nádorů nezpůsobuje faktor sám o sobě, ale to, že lidé, kteří se namažou krémem s ochranným faktorem, se na něj stoprocentně spoléhají a leží na slunci mnohem déle, než je zdrávo,"vysvětluje doktorka Krajsová.

Platí pravidlo čím vyšší ochranný faktor, tím lepší ochrana?

U nižších ochranných faktorů jsou znatelné rozdíly. Od faktoru patnáct se už účinky zvyšují jen nepatrně. Existuje totiž maximální hodnota blokování slunečního záření, kterou nelze překonat. Ale každé procento ochrany navíc je dobré.

Odpovídají si na různých výrobcích ochrannéfaktory navzájem?

Ne, ve světě existuje několik norem. Nejlepší je, pokud je faktor stanoven na základě australské normy, která je nejpřísnější. Mělo by to být napsáno na obalu.

Je pravda, že s každým nanesením ochranného přípravku během dne se znovu začne počítat doba, kterou můžeme strávit na slunci?

Tak to není. Určitě je nutné namazání obnovovat, například po koupání, ale ochranný faktor se neznásobuje. Pokud si spočítám, že mohu být s faktorem 10 na slunci dvě a půl hodiny, tak je to moje denní maximum.

Stačí se namazat, jen když se chci opalovat?

V našem podnebném pásmu by mělo být používání přípravků s ochranným faktorem samozřejmostí minimálně od května do září, a to pokaždé, když se budete pohybovat delší dobu venku. Paprsky se totiž odrážejí od světlých ploch, prostupují hladinou i přes větve stromů, sluneční záření prochází i mraky.

Lze opalování kolem poledne urychlit?

V žádném případě. Na sluníčko by nikdo neměl mezi 11 a 15 hodinou vycházet. Snažit se nahamounit si během krátké chvíle slunce do zásoby je pro kůži to nejhorší. A navíc to ani nejde.

Podle čeho se má vybírat faktor opalovacího krému?

Podle typu pleti a toho, pro jakou oblast se bude krém používat. U nás bych nepoužívala nižší faktor než deset, u moře patnáct.

Blokují krémy "Sun block" úplně sluneční záření?

Sun block přípravky, které mají ochranný faktor kolem 60, skutečně nepropustí devětadevadesát procent záření. Obsahují mechanické, fyzikální filtry, od kterých se paprsky odrážejí.

Je lépe vyhledávat přípravky, kteréobsahují vitamin E?

Ano. Vitamin E má antioxidační účinky, tudíž ničí škodlivé volné radikály, které v kůži vytváří sluneční záření.

Jak lze nejlépe chránit děti?

Jeden z nejrizikovějších faktorů pro vznik melanomu v dospělosti je spálení kůže v dětství. Děti do dvou let by tudíž vůbec neměly být vystaveny slunci. Zároveň je nedoporučuji mazat žádným krémem. Jejich kůže je tenká a chemické látky z krému vstřebává intenzivněji než pokožka dospělých. Od dvou let by děti na slunci měly být chráněny přípravky s fyzikálními filtry.

Jakým oděv nejlépe ochrání před sluncem?

Čím hustší tkanina, tím intenzivnější ochrana. Pro naše podmínky stačí běžný oděv. K moři jsou nejvhodnější plátěné košile s dlouhými rukávy.

Nevadí, když se při opalování používá parfém?

Vadí. Místo, kam se nanese parfém nebo deodorant, na slunci zčervená, poté zhnědne, a tento stav je nevratný. Přes léto je lepší místo na tělo nanést tyto přípravky na oděv.

Co dělat, pokud se na slunci spálíme?

Záleží na intenzitě. U lehčích forem stačí zklidnit kůži mlékem po opalování nebo panthenolem, při těžších popáleninách je třeba okamžitě vyhledat lékaře. A nikdy se spálenou kůží nechodit na sluníčko!

Co dělat, pokud se projeví sluneční alergie?

Sluneční alergie, která se většinou projeví po prvním sluníčku, je vyrážka, která svědí. Svědění lze tlumit léky, takzvanými antihistaminiky, ale alergii nevyléčí. Jejímu vzniku nezabrání ani krémy s vysokým faktorem. Jediné řešení je opravdu nechodit na sluníčko. A když už, tak používat přípravky s faktorem 60 a víc, takzvané total sun block.

Jak poznáme, že se na kůži objevil zhoubný nádor?

Pořád roste. Ten nejzhoubnější, melanom, může být zpočátku podobný mateřskému znaménku nebo pizze. Nejčastěji se dokonce objevuje na úplně zdravé části kůže. Ze začátku se rozšiřuje do plochy, má poměrně nepravidelný tvar, je strakatý. Jakmile začne růst do výšky, je už většinou pozdě.


Témata: Test iDNES.cz