S myšlenkou použít drony pro rozvážení zásilek přišel Amazon (na snímku), do ostrého testu je ale poprvé dostal její konkurent Alibaba.

S myšlenkou použít drony pro rozvážení zásilek přišel Amazon (na snímku), do ostrého testu je ale poprvé dostal její konkurent Alibaba. | foto: Amazon

Čínský e-shop Alibaba předběhl Amazon. Poslal lidem drony s čajem

  • 16
Ve třech největších čínských městech rozvážely drony zákazníkům balíčky s čajem. Jednalo se o zatím unikátní zkušební rozvoz čínského e-shopu Alibaba. Přestože je to ve světovém měřítku průlomový test, má komerční doručování drony do ostrého provozu ještě daleko.

Jeden z nejbohatších lidí světa a zároveň majitel amerického e-shopu Amazon Jeff Bezos se v prosinci 2013 postaral o pořádné pozdvižení, když ohlásil, že jeho firma pracuje na tom, aby v blízké budoucnosti mohla některé zásilky rozvážet pomocí malých bezpilotních letounů - takzvaných dronů (o průlomovém kroku čtěte více zde).

Bezos tím rozvinul debatu o civilním užití dronů a novému odvětví dal výrazný impuls. Od té doby ale Amazon stále zůstává ve fázi příprav. Naráží zejména na americkou legislativu, která je prozatím směrem k tomu, aby lidem ve velkých městech létalo nad hlavami množství dronů, opatrná. Proto zatím nedošlo ani k ostrému testu v opravdovém provozu.

Amazon se tak nechal předběhnout jedním ze svých největších globálních rivalů, uvedla agentura Bloomberg. Čínský Alibaba ve spolupráci s logistickou firmou YTO Express už totiž v centru Pekingu spustili omezený zkušební provoz.

Zatím e-shop doručoval zázvorový čaj 450 dobrovolníkům v okolí svého centra v hlavním městě a metropolích Šanghaji a Kantonu. Jak upozorňuje server TechCrunch, neznamená to, že by na třídenní testování, které začalo ve středu, plynule navázal ostrý provoz. Z velké části jde pouze o reklamu a snahu uzmout toto téma Amazonu.

I Číňané se totiž musí vypořádat s dosud neexistujícími předpisy. „Klíčová legislativa ošetřující výšku letů nebo zodpovědnost za případné nehody ještě nevznikla. Stále je před námi dlouhá cesta k tomu, aby se v Číně daly drony opravdu komerčně používat,“ řekl Bloombergu pekingský právník  Čang Čchi-chuaj.

Nejrychlejší je stále čínský kurýr na skůtru

Bezosova vize doručování zásilek vzdušnou cestou do půl hodiny od objednání tedy ještě na pořadu dne není. Firmy se tak prozatím snaží urychlit svou pozemní dopravu. V tom slaví úspěchy další čínská firma - JD.com, tedy e-shop, který stejně jako slavnější Alibaba loni úspěšně vstoupil na americkou burzu.

Ta dovede jednodušší objednávku ve velkých čínských aglomeracích pomocí kurýra na skůtru doručit až domů do dvou hodin od objednání. A účtuje si za to v přepočtu dvacetikorunu.