Fotbalista Givanildo Vieira de Sousa, přezdívaný Hulk

Fotbalista Givanildo Vieira de Sousa, přezdívaný Hulk | foto: Profimedia.cz

Čína chce být fotbalovou velmocí. Má Hulka, najala si Ronaldova manažera

  • 6
Čínský fotbalový klub Šanghaj East Asia koupil v červnu známého brazilského fotbalistu Hulka. Za nákupní horečkou uplynulých měsíců je zlepšení kvality tamních fotbalových klubů, Číňané však investují i do těch evropských. To vše k radosti prezidenta nejlidnatější země světa Si Ťin-pchinga, který je velkým fanouškem fotbalu.

Více než deset dohod už uzavřeli čínští investoři s evropskými fotbalovými kluby od roku 2015. Miliony dolarů pumpují do toho nejlepšího v Evropě - podíly kupují v klubech, jako jsou španělský Atletico Madrid nebo anglické kluby Aston Villa a Manchester City. Vstoupili dokonce i do pražské Slavie.

Před necelým měsícem investiční skupina Suning Holding koupila 70 procent podílu v milánském klubu Internationale. A poslední velký úspěch zaznamenali čínští investoři minulý týden. Koupili další milánská klub - slavný fotbalový klub AC Milan za přibližně půl miliardy dolarů, ten předtím vlastnil bývalý italský premiér Silvio Berlusconi.

Číňané však do fotbalu neinvestují pouze za hranicemi. Tamní kluby se snaží přilákat do země světové talenty, protože chtějí zlepšit místní ligu. Nově ulovili úspěšného brazilské fotbalistu Givanilda Vieira de Souzu, jak informovala agentura Bloomberg. Za hráče, známého pod přezdívkou Hulk, zaplatil tým Šanghaj East Asia 61 milionů dolarů.

A čínské fanoušky Brazilcův debut potěšil, hned při svém prvním čínském zápase skóroval po devíti minutách. „Doufáme, že zlepšení hry zlepší návštěvnost zápasů, zvýší prodej lístků a kvalitu hry v celé Číně,“ řekl Adrian Chen, majitel dvou čínských fotbalových klubů.

A je více než pravděpodobné, že fanoušci čínského fotbalu uvidí i řadu dalších nových tváří. Týmy totiž uzavřely partnerství s nejlepšími fotbalovými agenty světa. Jedním z nich je i Ronaldův manažer Jorge Mendes. Fotbalovým agentům se partnerství vyplatí. V Číně jsou kluby ochotné zaplatit za hráče i pětinásobek toho, co by stál fotbalista stejné kvality v Evropě.

A stejně jako agenti se raduje i čínský prezident Si Ťin-pching, který je velkým fanouškem fotbalu. Vliv čínského prezidenta je přitom znát. V říjnu minulého roku se setkal ve Velké Británii s premiérem Davidem Cameronem a mimo jiné navštívili společně klub Manchester City. Pochlubil se společnou fotkou s fotbalovou hvězdou - argentinským fotbalistou Sergiem Aguerem. O dva měsíce později oznámil vlastník manchesterského klubu City Football Group, že čínský investor China Media Capital zaplatil za 13 procent akcií klubu 400 milionů dolarů.

Přes fotbal k politice

Letos se také čínské skupiny Alibaba a Wanda staly sponzory Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA. „Bude pak snažší získat hlas, když se budeme ucházet o hostování velkých fotbalových soutěží, třeba mistrovství světa,“ nechalo se slyšet vedení Wanda Group, jak informoval The Financial Times.

Není tajemstvím, že Čínská státní rada vydala v roce 2014 zprávu o tom, že se chce do roku 2050 stát fotbalovou velmocí. „Čínské firmy chtějí zvýšit svůj zahraniční vliv,“ domnívá se čínský fotbalový komentátor Dong Lu. Podle odborníků je za čínským fotbalovým boomem především propagace jak čínských značek, tak Číny jako takové.