Že Čína jednou předběhne všechny včetně USA svět tuší už dlouho. Kvůli regulaci porodnosti by jí však v budoucnu mohl zbrzdit nedostatek pracovních sil. Ilustrační foto

Že Čína jednou předběhne všechny včetně USA svět tuší už dlouho. Kvůli regulaci porodnosti by jí však v budoucnu mohl zbrzdit nedostatek pracovních sil. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čína předběhne USA v roce 2050, věští ekonomka

  • 26
Největší ekonomikou světa je Čína, ze třetí příčky jí dýchá na záda Indie. Turecko má větší hospodářství než Rusko a nizozemská ekonomika je až třiadvacátá. Ptáte se, o jaké planetě je řeč? O Zemi. V roce 2050.

Britská ekonomka Karen Ward z bankovního kolosu HSBC nedávno zveřejnila prognózu, jak podle ní bude vypadat žebříček největších světových ekonomik v roce 2050. Informoval o tom server deníku The Wall Street Journal. Předpovězený žebříček je v mnohém odlišný od současného srovnání světových ekonomik dle Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Wardová odhaduje, že za téměř čtyřicet let bude největší ekonomikou světa disponovat Čína. Nejlidnatější země by tak pokořila mnohaletou dominanci USA, o čemž už se ale spekuluje dlouho. Třetí místo je prorokováno indické ekonomice, čtvrté potom hospodářství Japonska. Do první třicítky by se v roce 2050 mělo dostat devatenáct dnes rozvíjejících se zemí. Ty prý budou ekonomicky silnější než zbytek vyspělého světa.

Jaké postavení věští Britka evropským zemím? K významné změně rozložení sil nejspíš nedojde. Současná největší evropská ekonomika, Německo, se v roce 2050 posune o příčku níž na páté místo. Hned za ním bude Velká Británie. Francie si pohorší o čtyři místa na devátou pozici, stejně jako Itálie na jedenáctou.

Lidnaté státy překonají menší země

Menší evropské státy čeká v roce 2050 výrazný pokles. Svou úlohu v tom do značné míry sehraje nepříznivý demografický vývoj. "Malý počet obyvatel a především jejich stárnutí budou pro bohaté země znamenat nevýhodu. Nizozemí a Švýcarsko mohou v budoucím žebříčku počítat s výrazným sestupem," vysvětluje Wardová. Země jako Švédsko, Belgie, Rakousko, Norsko a Dánsko podle ní dokonce vypadnou z elitní třicítky.

Rozhodně to však neznamená, že tyto země zchudnou. Příjmy přepočítané na jednoho obyvatele podle Wardové v Evropě porostou. Ovšem ne tak rychle, aby jejich celkový součin s počtem obyvatel země byl vyšší než u mnohonásobně lidnatějších zemí s podstatně nižším příjmem na obyvatele.

Česká ekonomika se podobně jako rakouská, dánská nebo norská do první třicítky nevešla. V aktuálním žebříčku MMF zaujímá české hospodářství 42. místo mezi ekonomikou Peru a Chile.

Při sestavení předpovědi britská ekonomka vycházela ze tří předpokladů: počáteční výše příjmu na hlavu, úroveň lidského kapitálu, způsob a orientace ekonomické správy země. Žebříček je stanoven na základě prorokované výše ročního hospodářského výstupu daného státu.

15 Největších ekonomik v roce 2050

Žebříček podle předpovědi Karen Wardové

1.    Čína
2.    USA
3.    Indie
4.    Japonsko
5.    Německo
6.    Velká Británie
7.    Brazílie
8.    Mexiko
9.    Francie
10.  Kanada
11.  Itálie
12.  Turecko
13.  Jižní Korea
14.  Španělsko
15.  Rusko

Zdroj: studie HSBC