Peking hledá řešení zpomalení ekonomického růstu v investicích do robotiky.

Peking hledá řešení zpomalení ekonomického růstu v investicích do robotiky. | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Roboti nahrazují čínské dělníky. O práci přijdou desítky milionů lidí

  • 62
Číňané stárnou a nahrazují je roboti. Dle nové zprávy Světové banky přijde do roku 2040 o práci 90 milionů tamních zaměstnanců. Dle odhadů Robotické federace bude do roku 2018 Čína využívat více než třetinu všech průmyslových robotů na světě.

V Číně je více seniorů než v jakékoliv jiné rozvojové zemi, upozornila americká stanice CNN. Ke 114 milionům čínských penzistů přibude do roku 2040 dalších deset procent nyní ekonomicky aktivních lidí.

Přelidněnou zemi s 1,4 miliardami obyvatel čekají další výzvy. Poškozené životní prostředí a nízká porodnost způsobují, že Čína “zestárne dříve než zbohatne”.

Čínská ekonomika, která letos zpomaluje růst poprvé od světové hospodářské krize, bude následně čelit nárůstu sociálních výdajů a zvyšujícím se nákladům ve zdravotnictví. I z toho důvodu nedávno komunistická vláda zrušila politiku jednoho dítěte a párům povolila vychovávat dva potomky.

Dle odborníků však tento krok přichází pozdě a nové přírůstky v populaci nedokážou vyplnit výrazný výpadek pracovní síly, který tamní pracovní trh očekává.

Čínu spasí roboti

I proto hledá Peking řešení v investicích do robotiky. Nedostatek lidských rukou plánuje země kompenzovat nárůstem objemu prací, provedené roboty.

Čínský viceprezident Li Jüan-čchao na právě probíhající robotické konferenci v Pekingu prohlásil, že rozvoj robotiky bude pro vládu hlavní prioritou ekonomiky v příštích letech. Jak uvedl server MIT Technology Review, komunisté tlačí hlavně na rozvoj průmyslových robotů, které v příštích dekádách nahradí málo placené pozice napříč odvětvími.

Dle odhadů Robotické federace bude do roku 2018 Čína využívat více než třetinu všech průmyslových robotů na světě. Program nahrazování lidí roboty má název Made in China 2025 a je inspirovaný podobnými programy, které v posledních letech představily vlády v Německu a Spojených státech.

Čína předpokládá přirozený nárůst výroby sofistikovaných robotů a příliv zahraničních investic. Plány expanze na čínském trhu už potvrdila německá robotická firma Kuka a švýcarská společnost ABB. “Čína by v zájmu technologického a průmyslového rozvoje ráda uvítala zahraniční experty na robotiku,” zve cizince čínský viceprezident.

Předpoklad využití robotické síly vyvolá revoluci i v jiných odvětvích. V Číně již teď působí největší automobilky světa jako General Motors, BMW, Volkswagen, nebo Toyota. Využití robotické síly by je mohlo motivovat k většímu přesunu aktivit z jiných zemí do Číny.