Čínský miliardář Jack Ma koupil francouzský zámek s osmdesátihektarovými vinicemi Château de Sours. (29. února 2016) | foto: Profimedia.cz

Číňané více utrácejí ve Francii. Kupují hotely, obchodní domy i vinice

  • 8
Nákupní apetit Číňanů se netýká zdaleka jen Česka. Asijští investoři stále více utrácí i ve Francii a zdaleka přitom nejde jen o vinařství. Číňané tam, řečeno s trochou nadsázky, investují do všeho, co jim přijde pod ruku. Kupují také hotely a nákupní centra. Neodradily je ani loňské teroristické útoky.

Zatímco turistů včetně těch čínských v souvislosti s loňským masakrem v Paříži ubylo, peníze z Číny prýští do Francie pod tlakem. Podle studie společnosti Baker & McKenzie loni stoupl objem investic z Číny do Francie o 160 procent a dosáhl 3,62 milionu dolarů. Přestože částka je například ve srovnání s čínskými investicemi v USA malá, hrnou Číňané do země galského kohouta čím dál více peněz.

Čínští investoři lační po nákupech, za akvizice firem utratili biliony

„Zvýšil se objem investic i jejich výše, a to napříč všemi sektory. Čínští investoři vkládají peníze do všeho, co může fungovat,“ řekl Bloombergu generální tajemník čínské obchodní komory Yan Jufen.

Čínští investoři na sebe v posledních letech strhli mediální pozornost svými nákupy francouzských vinařství z oblasti Bordeaux. Patří jim už přes sto vinic, z nichž tradice některých sahá až do 15. století (více čtěte zde). Kupují však také hotely nebo nákupní centra na periferii měst. 80 procent čínských investic míří v současnosti do realitního byznysu a pohostinství. Zlomek peněz končí v autoprůmyslu a dopravě.

Nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin (podle časopisu Forbes zároveň nejbohatší Asiat se jměním 28,7 miliardy dolarů) buduje severně od Paříže zábavní a obchodní megaprojekt EuropaCity na ploše 80 hektarů za 3,3 miliardy eur, tedy v přepočtu 89 miliard korun. Projekt EuropaCity je největší čínskou investicí v zahraničí. Ťien-lin uvedl, že ambiciózní plány, které diskutoval i s prezidentem Francoisem Hollandem, má už dlouho.

Druhý nejbohatší Číňan Jack Ma nedávno koupil starobylé vinařství v Bordeaux Chateau de Sours (více čtěte zde).

Nejen na vlastní pěst

Číňané ve Francii neprovozují jen solitérní byznys, ale také vstupují do francouzských firem jako podílníci. Například čínská HNA Group získala 10procentní podíl v provozovateli rekreačního zařízení Pierre & Vacances-Center Parcs za zhruba 25 milionů eur a přislíbila jednu miliardu eur na financování pěti projektů chystaných společnou firmou v Číně.

KOMENTÁŘ: Vůdce Mao Ce-tung už netáhne. Čína se učí od Reagana

Společnost Jin Jiang International zvýšila svůj podíl ve francouzské hotelové skupině Accor hotel na 11,7 procenta a stala se největším akcionářem této společnosti. Loni skupina ze Šanghaje koupila síť hotelů Louvre Hotels Group, v témže roce zase skupina Fosum čínského milionáře Guo Guangchanga spolu s dalšími investory ovládla síť Club Med.

Číňané investují do Francie i přes razantní zpomalení cestovního ruchu v zemi a byznysu s ním spojeným. Útraty turistů nicméně podle odhadů banky UBS klesly v prvním čtvrtletí letošního roku v celé Evropě. Méně utrácejí i čínští turisté. Chuť investovat v zahraničí je dána také zpomalováním čínské ekonomiky