Vizualizace nově vznikající urbanistické zástavby Manchester Airport City kolem...

Vizualizace nově vznikající urbanistické zástavby Manchester Airport City kolem letiště v Manchesteru. | foto: Manchester Airport City

Čínští investoři po brexitu krouží kolem Británie. O peníze obavy nemají

  • 43
Investoři z Číny po hlasování o brexitu vycítili šanci vydělat na britském majetku. Zájem o něj se po referendu zvýšil o desítky procent. Pomohlo tomu zejména posilování čínského jüanu vůči britské libře.

Největší čínský mezinárodní realitní portál Juwai podle deníku The Telegraph uvedl, že počet potenciálních čínských kupců britského majetku se za pouhý měsíc po brexitu vyhoupl o 40 procent nad průměr.

„Data ukazují, že hlasování o brexitu definitivně posílilo čínský nákupní apetit na britský majetek. Hlavním důvodem bylo snížení hodnoty libry a dolaru vůči jüanu,“ je přesvědčen Bernie Morris, regionální šéf portálu Juwai pro Evropu.

Podle něj zájmu investorů pomohla také stabilizace britské ekonomiky a rýsující se nová vláda premiérky Theresy Mayové. Ta nahradila v polovině července Davida Camerona (více čtěte zde).

Zájem o britská aktiva ze strany čínských investorů několik měsíců oslaboval, zejména pak s dalším ochabnutím čínské ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí.

Číňany láká pronájem bytů i kanceláře

Podle poradenské a realitní společnosti CBRE v londýnské historické čtvrti West End Číňané vlastní 5 procent rezidenčních nemovitostí a Británie je pro ně nejatraktivnější lokalitou v Evropě.

V rámci celé Velké Británie investice z Číny ve více než polovině případů směřují právě do Londýna. Zájem mají také o majetek v Manchesteru, Birminghamu, Cambridge či Oxfordu. Zejména lákavé jsou pro ně byty v městech na severu, řada z nich totiž slibuje vysoké výnosy z pronájmu.

„Tito zájemci se neřídí emocemi. Chtějí smlouvat a mají dlouhodobou důvěru ve Velkou Británii,“ shrnul Bernie Morris z portálu Juwai.

Jedna z velkých čínských investic se právě realizuje v Manchesteru. Tam vzniká zcela nová moderní čtvrť s názvem Airport City Manchester. Zástavba s kancelářemi, hotely i logistickými parky, je soustředěna kolem třetího nejvytíženějšího letiště v Británii. Letiště je pro mezinárodní linky vstupní branou do severní Anglie.

Čínská skupina Beijing Construction Engineering Group, která patří k největším čínským investorům v Británii, v roce 2013 potvrdila záměr investovat do tohoto projektu 800 milionů liber (25,7 miliardy korun).