Martinický palác je historicky významnou budovou z poloviny 16. století,

Martinický palác je historicky významnou budovou z poloviny 16. století, | foto: VitVit – vlastní dílo via Wikimedia Commons CC-BYCreative Commons

Číňané pokračují v útoku na pražské reality. Koupí Martinický palác

  • 54
Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze bude nově majetkem čínské společnosti CEFC - China Energy Company Limited. Firma hodlá mít v historické budově v centru Prahy své sídlo. CEFC od loňského roku ovládá podíl ve skupině J&T. Firma už ve středu oznámila, že kupuje také budovu Živnobanky v ulici Na Příkopě.

Martinický palác

Martinický palác je historicky významnou budovou z poloviny 16. století, která připadla do majetku rodu Martiniců v roce 1583.

Působením různých majitelů palác silně utrpěl a ve 20. století se nacházel v poničeném stavu. První dílčí opravy byly provedeny v 50. letech. V letech 1967 – 1972 bylo přistoupeno ke generální rekonstrukci budovy.

V současnosti probíhá údržba paláce, jejímž cílem je přiblížit vzhled paláce době, kdy zde žil Jaroslav Bořita z Martinic. CEFC hodlá v této rekonstrukci pokračovat.

„S velkou pokorou přistupujeme k významu a historické hodnotě budovy Martinického paláce na Hradčanském náměstí v Praze. Chceme pokračovat v citlivé rekonstrukci a rozvoji budovy, kterou započal stávající vlastník, společnost Martinický palác a.s.,“ uvedl prezident CEFC Čchan Čchauto. CEFC si Česko vybrala jako svou centrálu pro expanzi ve střední Evropě.

Zpráva přichází den po té, co se CEFC dohodla na odkoupení budovy bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě od developerské od investiční skupiny CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka. Cena akvizic není známa (více čtěte zde).

Čínský konglomerát od konce loňského roku ovládá pět procent ve skupině J&T Finance Group, za který zaplatil 80 milionů eur. Nyní se podíl zvýšil na desetinu a postupně by se měl navýšit až na třetinu (více čtěte zde). Zároveň se údajně zajímá o tuzemské firmy v energetice, podle informací MF DNES jednal například o vstupu do Křetínského EPH.

Společnost CEFC China Energy Company Limited je přitom největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, UAE, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku. CEFC byla zařazena do TOP 500 firem světa.