ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Číňané objevili mobilní aplikace. Pustili se do investování v zahraničí

  • 1
Zahraničí investice byly donedávna pro většinu Číňanů nedosažitelné. Teď rostoucí střední třídě obchodování umožňuje hned několik internetových aplikací. Po nedávné krizi na tamních burzách se investovat do cizích akcií snaží hlavně mladá generace Číňanů.

V Číně se po letních ekonomických komplikacích vyrojilo množství aplikací, které lidem umožňují investovat v zahraničí.

Letní propad na akciovém trhu a devalvace juanu prohloubily nedůvěru Číňanů, kteří do té doby své peníze na mainlandu ponechávali i přesto, že možnosti investovat byly značně omezené.

Navíc odliv kapitálu zámožnými obyvateli Číny letos ještě více nabobtnal. Podle odhadů amerického ministerstva financí, které uvádějí Financial Times, opustilo v prvních osmi měsících Čínu 500 miliard dolarů.

Řešením je online makléř

Dokonce ani lidé z finančního sektoru donedávna ještě netušili, jak z Číny zahraniční akcie koupit. „Teprve nedávno mi kamarád řekl o Futu Securities – online makléři, který lidem u nás pomáhá obchodovat s hongkongskými a americkými akciemi,“ říká Mike Peng z fondu rizikového kapitálu Crystal Stream pekingské skupiny Hillhouse Capital.

Nové aplikace tak investování v zahraničí mohou ještě více usnadnit. Jednou z nich je Micai – společnost zaštítěná právě Crystal Stream, která pomáhá Číňanům nakupovat akcie v zámoří. Funguje necelý měsíc a označuje se za první čínskou „robo-poradenskou“ aplikaci.

Podle generálního ředitele společnosti Grega Van Den Bergha je minimální investice pět tisíc dolarů, což je částka mnohem nižší než minimum v bankách a u makléřů, které nakupují výhradně pro čínskou elitu.

V zahraničí investují hlavně mladí

Čínská vláda nedávno naplánovala několik reforem. Jejich součástí měl být také projekt pro individuální investování juanu v zámoří. Kvůli krizi na akciových trzích se ale jeho spuštění opozdilo. Do reforem patří třeba i služba spuštěná vloni v listopadu. Lidem z mainlandu umožňuje nákup akcií v Hong Kongu.

Tradiční čínské finance se naopak hbitě předvářejí na internetu. Zaplňovat mezery se internetovým skupinám daří také tam, kde státní banky ve věci jednají jen velmi pomalu. Brzdou sektoru však stále zůstávají čínské devizové zákony. Micai a další aplikace, s nimiž Financial Times komunkovaly, po uživatelích vyžadují, aby si své jmění v cizí měně (omezené na 50 tisíc dolarů na osobu a rok) zajistili sami.

„Je to nepohodlné, pořád si musíte zařizovat výměnu na vlastní pěst,“ dodává Ken Xu z Gobi Partners, firmy s rizikovým kapitálem v Šanghaji, která se snaží v tomto odvětví také investovat.

V červenci přišel další online makléř Tiger Brokers s aplikací Tiger Stocks. S minimální investicí v hodnotě tří tisíc amerických dolarů tak na americkou burzu v New Yorku a na největší elektronický burzovní trh v USA - Nasdaq přilákala spoustu čínských investorů.

Podle Futu Securities investuje v zahraničí hlavně mladá generace Číňanů. Mají za to, že kvalitní akcie najdou právě tam. Hodně sází třeba na společnosti jako je Apple. V cizině jsou však zapsány také čínské firmy Alibaba nebo Tencent.