Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service | foto: Travel Service

Čínská CEFC zvýšila podíl v aerolinkách Travel Service na polovinu

  • 0
Čínská skupina CEFC, která v tuzemsku masivně investuje do finančního sektoru, dopravy i maloobchodu, navýšila svůj podíl v leteckém dopravci Travel Service. Číňané ovládají už 49,92 procenta aerolinek. Zprostředkovaně se tak Čína dostala i do Českých aerolinií, ve kterých má Travel Service třetinový podíl.

„Vypořádání proběhlo ve středu odpoledne,“ potvrdil deníku E15 spolumajitel Travel Servisu Jiří Šimáně.

Zvýšení podílu na téměř polovinu předpokládala dohoda o strategickém partnerství mezi CEFC a firmou Travel Service, kterou zástupci společností podepsali loni v září v Šanghaji. Základní jmění firmy Travel Service se má podle dohody zvýšit nejméně o jednu miliardu korun.

CEFC je nejaktivnějším čínským investorem v tuzemsku. Během krátké doby uzavřel miliardové investice v mnoha oblastech. Koupil například polovinu finanční skupiny J&T (více čtěte zde), vstoupil do pivovarů Lobkowicz, do fotbalového klubu Slavia, koupil 90 % cestovní agentury Invia (čtěte Čínské miliardy tečou do Česka). Číňané investovali i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit.

S chartery dopravce Travel Service létá většina Čechů na dovolenou k moři, provozuje také pravidelnou linku pod značkou Smart Wings. Na trhu působí od roku 1997. Je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group. Spolu se Šimáněm ji vlastní Jaromír Šmejkal. Počet přepravených cestujících Travel Service loni meziročně vzrostl o pět procent na 5,7 milionu pasažérů.