Trudná nálada na burze v čínském městě Chang-čou (27. července 2015)

Trudná nálada na burze v čínském městě Chang-čou (27. července 2015) | foto: AP

Čínské akcie se po intervencích nadechly k růstu. Zasáhnout může i ECB

  • 2
Akcie na čínských burzách po dvou dnech tvrdých propadů mírně posílily. Pomohly jim úterní kroky centrální banky, která snížila úrokové sazby a uvolnila povinné rezervy komerčním bankám. Evropská centrální banka upozornila, že zpomalení hospodářství v Číně může mít vliv na dosažení inflačního cíle, v takovém případě by banka mohla intervenovat.

Růst je však zatím pozvolný, akcie v nejlidnatější zemi světa během pondělí a úterý ztratily přes 15 procent.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, od rána posílil o 0,7 procenta na 3062,57 bodu. Jen v pondělí přitom odepsal 8,8. Index šanghajské burzy Shanghai Composite po největším poklesu od roku 2007 si ve středu připsal 0,5 procenta, stále je však pod psychologicky důležitou hranicí 3000 bodů.

Růst následuje poté, co se čínská centrální banka v úterý rozhodla snížit úrokové sazby. Otázkou však je, zda operace centrální banky zabere. „Včerejší reakce čínské centrální banky pravděpodobně velkou ‚díru do světa‘ neudělá. Je to lék, který čínská centrální banka použila v posledních deseti měsících pětkrát, a problémy pře-investované a rychle se zadlužující Číny vyřeší jen stěží,“ pochybuje hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Do uklidnění situace na burze se zapojila i čínská policie, která prošetřuje případy možného porušení obchodních pravidel či šíření nepodložených obchodních informací.

Bankovní injekce

Čínská centrální banka ve středu na mezibankovní trh napumpovala zhruba 140 miliard jüanů (21,8 miliardy dolarů; 515,8 miliardy korun) v podobě krátkodobé likvidity. Splatnost půjček je šest dní a průměrná úroková sazba činí 2,3 procenta. Banka tím chce podpořit ekonomiku a stabilizovat situaci na trhu, kde v minulých dnech prudce klesaly ceny akcií. 

Centrální banka rozšířila nástroje měnové politiky o nabídku krátkodobých úvěrů z programu SLO (short-term liquidity operations) již v roce 2013. Nejběžnější jsou podle agentury Reuters jednodenní až třídenní přímé úvěry komerčním bankám, občas se používají také půjčky s jinou dobou splatnosti.

Evropská centrální banka je připravena zasáhnout

Zpomalování hospodářského růstu v Číně společně s poklesem komoditních trhů ohrožuje dosažení inflačního cíle Evropské centrální banky (ECB). Ta je v případě potřeby připravena posílit opatření na podporu ekonomiky eurozóny.

„Neměla by panovat žádná pochybnost ohledně ochoty a schopnosti Rady guvernérů (ECB) učinit v případě potřeby opatření,“ řekl hlavní ekonom banky Peter Praet, který je rovněž členem bankovní rady.

ECB by podle něj mohla posílit program kvantitativního uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka program spustila v březnu a do finančního systému v jeho rámci pumpuje kolem 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun) měsíčně.

Meziroční míra inflace v eurozóně v červenci zůstala beze změny na 0,2 procenta. Cílem ECB přitom je, aby se inflace vrátila ke dvěma procentům.

Hlavní čínské akciové indexy se za posledních pět dnů kvůli obavám ze zpomalování hospodářského růstu propadly o více než 20 procent. Pokles na čínských burzách měl negativní dopad i na ostatní akciové trhy.

,