Šanghaj (ilustrační snímek)

Šanghaj (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Čínské burzy zachvátila panika. Akcie propadají

  • 99
Na čínských burzách je cítit velká nervozita. Investoři vyprodávají své akcie, jeden z hlavních indexů CSI300 uzavřel s propadem o 6,8 procenta. Akcie jsou na čtyřměsíčních minimech. Podle některých investorů by mohl propad představovat pro světové hospodářství větší riziko než současná krize v eurozóně.

Investoři v Číně podle agentury Reuters propadli panice a zbavují se čínských akcií navzdory novým opatřením úřadů ke stabilizaci trhu. Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, uzavřel s poklesem 6,8 procenta.

„Poklesy na čínském trhu jsou výrazné, je třeba je ovšem vnímat v kontextu předchozích nárůstů. Index šanghajské burzy vzrostl za jediný rok 2,5 krát, tedy extrémním tempem. Těžko se tedy divit tomu, že stejně extrémní jsou i aktuální poklesy,“ říká analytik Cyrrus Marek Hatlapatka. Index je stále o desítky procent výš než před rokem.

Poklesy podle něj začaly kombinací strachu ze zpomalení čínské ekonomiky, globálních rizik a vysokého růstu cen čínských akcií v předchozích měsících. Z globálního pohledu není podstatný pokles na burzách, ale vývoj čínské ekonomiky.

„Pokud by přicházela dále se zhoršující data o vývoji čínského hospodářského růstu, mělo by to nepochybně důsledky pro globální ekonomiku. Zatím je dění v Číně z našeho evropského pohledu ve stínu řecké situace, to se nicméně může změnit,“ soudí Hatlapatka, předpokládá však, že situace se uklidní.

Propad akcií v Číně.

Čínská komise pro regulaci cenných papírů odpoledne zakázala všem akcionářům s podílem v některé z firem vyšším než pět procent v příštích šesti měsících prodávat akcie. Toto opatření má zmírnit tlak na akciových trzích v Číně. Od poloviny června akcie v Číně klesly o 30 procent.

Zákaz se vztahuje také na výkonné představitele firem a členy správní rady, kteří mají akcie, bez ohledu na velikost podílu, který vlastní. Komise na svých internetových stránkách varovala, že přísně zakročí vůči všem akcionářům, kteří toto pravidlo poruší, napsala agentura Reuters.

Propad na burzách nesouvisí s krizí v Řecku a potenciálními problémy v eurozóně. Čínské ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že neschopnost Řecka splácet dluhy nebude mít velký dopad na čínskou ekonomiku. Čína v Řecku podle čínského ministerstva investovala 1,3 miliardy dolarů (zhruba 32 miliard korun), a to zejména do dopravy a telekomunikací. To čínský státní deník China Daily označil za „nevýznamnou“ částku.

Čína nicméně podle agentury Reuters považuje Řecko za bránu pro vývoz svých výrobků do Evropy i do Afriky. Evropská unie je největším obchodním partnerem Číny a Peking již několikrát zopakoval, že chce vidět jednotnou EU a silné euro s účastí Řecka.

,
Témata: Eurozóna