Stavba dálnice. Ilustrační foto

Stavba dálnice. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čína chce v Česku stavět železnice a silnice, bude usilovat i o Temelín

  • 213
Velkolepé česko-čínské podnikatelské fórum na Pražském hradě je historickým milníkem, který přinese rozšíření spolupráce mezi Českem a Čínou. Řekl to hlavní čínský host v Praze, první vicepremiér Čang Kao-li. Dodal, že by čínské firmy měly zájem například o výstavbu zdejších silnic a železnic.

Dvoudenní investiční fórum, které hostí přes tisíc českých a čínských podnikatelů či politiků, začalo ve čtvrtek ráno projevy českého premiéra Bohuslava Sobotky a jednoho z nejmocnějších mužů v Číně, vicepremiéra Čang Kao-li.

Český premiér Sobotka (ČSSD) na úvod fóra označil rozvoj spolupráce s Čínou za jednu z priorit české vlády. Základním kamenem budoucího rozvoje má být podle něj přímé letecké spojení. Česká republika linku, která by létala minimálně čtyřikrát týdně po dobu pěti let, podpoří pobídkami za 38 milionů korun (více zde). Premiér zároveň dodal, že důležitá je diskuse, včetně diskuse o dodržování lidských práv. Kvůli nim bývá Čína kritizována.

Nepřítel duchovního hnutí

Vicepremiér Čang Kao-li má v Číně řadu nepřátel. Podle dokumentů vypracovaných pro americký Kongres stojí za tajemnou institucí zvanou „Office 610“, která pronásledovala duchovní hnutí Fa-lun-kung. více čtěte zde

Ve čtvrtek večer mají v Praze představitelé asijské velmoci se zástupci Česka podepsat dokument o česko-čínské spolupráci. "Přispěje to určitě ke zrychlení výstavby dálnic a jiné infrastruktury. Chtěli bychom se zúčastnit například výstavby železnic," řekl čínský vicepremiér Čang Kao-li.

Další možnosti vzájemné spolupráce vidí v cestovním ruchu. "Prostor na čínském trhu je veliký," řekl čínský politik. Pro české firmy se příležitosti nabízí zejména v průmyslu. Čína chce také podpořit výstavbu logistických center, bezcelních zón, nebo nových přístavů.

Čína však nechce rozšířit spolupráci jen s Českem, ale s celkem 16 zeměmi střední a východní Evropy. "Čínské firmy mají veliký zájem o region střední a východní evropy v nejrůznějších oblastech. Chceme spolupráci rozšířit a doufáme, že se stane novou silou, posunující naše vztahy," dodal Čang Kao-li.

„Vyměnili jste lidská práva za byznys“

O demonstraci na protest proti česko-čínskému fóru čtěte ZDE

Čína by se chtěla účastnit i nového tendru na dostavbu Temelína. Radiožurnálu to fóru řekl ministr průmyslu Jan Mládek. Současně ale dodal, že účast čínské firmy závisí na získání nezbytných licencí a povolení ke stavbě jaderné elektrárny v Evropské unii.

"Co se týče investic v ČR, Čína prozatím hraje okrajovou roli. Největšími zahraničními investory v ČR jsou západoevropské a americké firmy. Česko-čínské fórum by mohlo zvýšit šance České republiky získat některé z investic čínských firem. Naopak by také mohlo otevřít dveře českým firmám na čínský trh," myslí si hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle něj narůstá význam Číny v globální ekonomice, což platí i pro ČR. V roce 2002 Česko vyváželo do Číny 0,2 procenta svého exportu, loni už 1,2 procenta. Zásadnější roli hraje dovoz, který od té doby stoupl z 2,2 procenta na aktuálních 11 procent.